Antalya
08.03.2019
A
POLİTİKA
Deprem afet kader değildir
Deprem afet kader değildir

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, 1-7 Mart Deprem Haftasına dikkat çekmek için yaptığı basın açıklamasında, “Deprem önlenmesi mümkün olmayan bir doğa olayıdır, ancak afet kader değildir" dedi.

"Afet bir olayın kendisi değil doğurmuş olduğu sonuçlardır. Afeti yasa koyucular, ülkemizi ve kentlerimizi yönetenler elbirliği ile hazırlıyorlar" diyen İMO Şube Başkanı Mustafa Balcı, "Kaçak ve mühendislik hizmeti almadan yapılar üretildi. Yapı denetimi bilimsel esaslara göre değil, formaliteyi tamamlayan ve ruhsat almayı sağlayan bir anlayışla yürütüldü. Ülkemizin yasa koyucuları ve yöneticileri Türkiye`de ve dünyada bir ilki gerçekleştirip, 'imar barışı' adı altında yaklaşık 10 milyon yapının deprem riskini yapı sahiplerine yüklediler. Olası büyük bir depremde sadece yapı sahipleri değil, bu yapılarda yaşayan, yaşamayan hepimiz bu enkazın altında kalırız diye uyarıyoruz" diye konuştu.

 

YETKİLİLERİ UYARIYORUZ


"Antalya depreme hazır mı?  Afet yönetimi ile ilgili herhangi bir çalışma var mı? Afet sonrası çadır ve toplanma yerleri olarak belirlenen yerler var mı? Mevcut yapı stoklarının deprem riski nedir? Antalya`da deprem riskinin azaltılması gerekçesine dayalı olarak yürütülen kentsel dönüşüm ve yenileme uygulamaları kimlere ve neye hizmet edecektir? Yetkilileri bu soruları cevaplamaya çağırıyoruz" diyen Balcı, "Bu sorulara verilecek cevapların önemi için de bir kez daha uyarıyoruz. Tüm bunlar için yetkilileri uyarmak yetmiyor, sanırım uyandırmak da gerekiyor!" sözlerine yer verdi.

 

ÜÇ TEMEL YOLU


"Kentlerimiz depreme hazırlıklı değil. Sel ve su baskınları doğal bir hal aldı, afete dönüştü.
Isı adaları oluştu iklim değişti. Hava düne göre çok daha fazla kirlendi. Yeni inşaat ve kentsel dönüşüm uygulamaları sosyal ve toplumsal sorunları artırdı. İmar barışı ile mühendislik hizmeti  almamış milyonlarca yapı deprem riski taşımaya devam edecek" diyen Balcı,
"Depreme hazırlanmanın; ülkeyi, kentleri ve yapıları depreme karşı hazırlamanın üç temel yolu bulunmaktadır. Birincisi, mevcut yapı stokunun iyileştirilmesi, onarılması ve güçlendirilmesidir. İkincisi, yeni yapılarda bilimin, tekniğin ve mühendisliğin ortaya koyduğu ilkelerin, yapı üretim sürecinin içine sokulmasıdır. Üçüncüsü, ortaya çıkabilecek riski azaltmak için yapıların sigorta kapsamına alınmasıdır" ifadelerini kullandı.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: