Antalya
07.03.2019
A
POLİTİKA , DOSYA
Muratpaşa'da kazananı belli bir yarış
Muratpaşa'da kazananı belli bir yarış


Henüz seçim sürecine girilmemişken Ak Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş bir çıkış yapmıştı. “Muratpaşa’yı kazanacağız. Bunun için de 25 bin oya ihtiyacımız var.” Bu açıklamanın tartışması bitmeden ve henüz dumanı tüterken yine İbrahim Ethem Taş’tan ikinci açıklama gelmişti. “Muratpaşa için sosyal demokrat kökenli dört aday adayımız var. İnanıyoruz ki adaylarımızla kazanacağız.” Aslında İbrahim Ethem Taş, matematiksel bir öngörü ile konuşuyordu. 24 Haziran’da Cumhur İttifakı, CHP oylarının 25 bin gerisindeydi. Bu öngörüde iki tane sıkıntı vardı. Birincisi, Cumhur İttifakı’nın bileşeni MHP’nin koşulsuz Ak Parti adayına oy vereceği ön kabulü, ikincisi de Millet ittifakı bileşeni olan İyi

Parti ve ittifak dışındaki HDP seçmeninin de CHP’ye oy vermeyeceğiydi. Sonuç olarak Taş, iletişim stratejisi açısından büyük ve zor bir hedefi yine büyük ama bu sefer iddialı şekilde dile getirerek gündemde kalıyordu. Muratpaşa’da bu şekilde bütün Antalya’nın tartıştığı bir ilçe konumuna geliyordu.
Bu iddiaların ve tartışmaların şöyle haklı bir tarafı var. 1999 seçimlerinde Süleyman Evcilmen ile başlayan ve 2014 seçimlerinde Ümit Uysal ile devam eden CHP’li başkanlar sayesinde Muratpaşa Antalya sınırlarını aşmış, İNGEV’de sürekli derece üstüne derece almış, Türkiye’de Çankaya, Şişli, Kadıköy ile bir tutulur hale gelmişti. Bütün partilerin, bütün adayların iştahını kabartan işte böyle bir Muratpaşa’ydı.
30 Mart 2014 seçimlerinde Muratpaşa’da Süleyman Evcilmen yerine Ümit Uysal’ın aday göstermesi ile türbülansa giren CHP seçmeni, %60’ın üzerinde oy beklenirken partiye bir mesaj vermiş ve CHP %46,53’te kalmıştı.

Siyasal tercih anlamında gösterge olan belediye meclisinde de aşağı yukarı tablo değişmemiş, Evcilmen’in DSP yaklaşık %2,5 puan oy kaybetmiş, bu %2,5 oy MHP’ye kaymıştı.

 

Bu seçimi izleyen 7 Haziran seçimlerinde de tablo aşağı yukarı benzer biçimde şekillenmişti.

Bu tabloda dikkat çeken nokta, CHP ve AK Parti’nin rakamsal olarak büyümelerine rağmen, yüzdelik olarak gerilemeleridir. Buna karşılık HDP oylarını rakamsal olarak 15 bin 371, yüzdelik olarak da %5,33 artırmış olmasıdır. Muratpaşa’da HDP gerçeği bu seçimlerde çok net ortaya çıkmıştır.
1 Kasım seçimlerinde Türkiye ve Antalya genelinde yaşanan tablo Muratpaşa’da farklılık göstererek artış hem CHP’de hem de Ak Parti’de yaşanmıştır. En ciddi oy kaybına 7 bin 983 oy ile MHP uğramış, onu 4 bin 019 oyla HDP izlemiştir. Buna karşılık CHP 6 bin 237 Ak Parti de, 15 bin 108 oy fazla almıştır.

24 Haziran’a geldiğimizde de Muratpaşa’da tablo şöyledir.

Görüldüğü gibi CHP hem 7 Haziran hem de 1 Kasım seçim sonuçlarına göre gerileme yaşamaktadır. 7 Haziran 1 Kasım arasında CHP’ye yönelen seçmen bu sefer tercihini İyi Parti’den yana kullanmıştır. Aynı durum, Ak Parti ve en çok  da MHP için geçerli olmuş, MHP pyları yarı yarıya İyi Parti’ye kayarak, bu oyların toplamı ile İyi Parti Muratpaşa’da üçüncü parti konumuna gelmiştir.
Bu tablodan hareketle, CHP’nin Muratpaşa’da tabanı %40, Ak Parti’nin de %25’tir çıkarımı doğru bir yaklaşım olacaktır.


REFERANDUM VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ


Referandum ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri, ülkede oluşturulan iki kutuplu yapının yansımaları olacağı için birlikte ele almak doğru bir yöntemdir. Çünkü, aralarındaki küçük farklılaşmalara rağmen referandumda oluşan “evet” ve “hayır” blogları birlikte hareket etme iradesine sadık kalmaya çalışmaktadırlar.
Referandumda Muratpaşa, beklendiği “hayır” yönünde oy kullanmıştır. Evet oyları toplam 301 bin 898 seçmenin 211 bin 711’ni alarak ezici bir üstünlük sağlamıştır. Bu oyların yüzdelik dağılımı ise Evet %29,87, hayır %70,13’tür.
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, ittifakların adaylarının aldıkları oy dağılımları şu şekildedir.

Referandumda %29,87 oy alan “Evet” bloğunun adayı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde %2,33 artırmış durumdadır. Bu durum, hayır bloğuna tepkiden çok, referandumda hayır oyu kullanan MHP seçmeninin, Recep Tayyip Erdoğan’a özel oy vermesi ile gerçekleşmiştir.


DEĞERLENDİRME


Sonuç olarak, Muratpaşa seçimlerinde CHP’nin ve Millet ittifakının galip çıkmaması, sadece Antalya’nin değil, bütün Türkiye’nin en büyük süprizlerinden birisi olacaktır. Her ne kadar Gökçen Özdoğan Enç Muratpaşa’da kampanyasını bir ay önceden başlatmış olsa da ve kampanya girişi olarak en başarılı girişi yapmış olsa da, Muratpaşa seçmeni, 2014 seçimlerinde de görüldüğü gibi adaydan ziyade partiyi tercih etmektedir. Ümit Uysal geçtiğimiz beş yılda elde ettiği avantajla bu yarışı %58-60 bandında önde göğüsleyecektir. Gökçen Özdoğan Enç ise buradaki yarışta Cumhur İttifakı’nı %40 bandına yaklaştırabilirse başarılı bir kampanya yürütmüş sayılmalıdır.

 

YARIN : KONYAALTI

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: