Antalya
07.03.2019
A

Genç bir nüfusa sahip olan Antalya’da, 31 Mart’taki yerel seçimler ayrı bir önem taşıyor.
Nüfusu genç olan yerleşim yerlerinde, sportif ve kültürel etkinlikler ön planda olur.
Belediye başkan adaylarının vaatlerini incelerken, en çok gençlere hitap eden kalemlere dikkat ediyorum.
Bugüne kadar açıklanan vaatlere bakarak, yeterli projenin olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Belediyelerden, milyonluk bütçelerle kurulan takımlar beklemiyoruz elbet. Geçmişte bu tür girişimlerde bulunan takımların akıbetlerini gördük ve yeterince tecrübe kazandık.
Kepez ve Büyükşehir belediyelerinin, birbirleri ile yarışabilmek için kurdukları basketbol takımları, kente borç enkazından başka bir şey bırakmadı. Hatta takımın birisini, sebebini bir türlü öğrenemediğimiz gerekçelerle satmak zorunda kalmıştık.
Bir sporsever olarak benden oy isteyen başkan adaylarından, sportif açıdan neler yapacaklarını açıklamalarını bekliyorum.
Yol yapmak, çöp toplamak, altyapıya yatırım yapmak gibi fiiller, bir öğrencinin okula gitmesi kadar doğal işlemlerdir. Çünkü halkın vergisi ile oluşan bütçeler, elbette halkın temel ihtiyaçları için kullanılacak. Bu projeleri yapan hiçbir başkan, benim gözümde değer bulmuyor.
Genç bir nüfusa sahip Antalya’da, spor yapabilecek tesisler yapan, kültürel aktivitelerin gerçekleştirilebileceği mekanlar kazandıran, gençleri kötü alışkanlıklardan koruyacak projelere imza atan başkan ve ekibi başarılıdır.
Her belediyenin, vitrini olabilecek bir branşta en iyi takımı kurması, o kulüpte spor yapan çocukların hedef belirlemesinde etkili olacaktır.
Muratpaşa’nın hentbolda yakaladığı çizgi buna en iyi örnektir.
Kepez, voleybolda aynı başarıyı yakalamaya çalışıyor. Konyaaltı’nın yeni seçilecek başkanından da, su sporlarına ağırlık vermesini bekliyorum. Yüzme, su topu, kürek, kano gibi branşlarda gençlere kucak açmasını beklemek sanırım en doğal hakkımız olsa gerek.
Döşemealtı veya Aksu’da göreve gelecek başkanların, bisiklet ve atletizme önem vermeleri yöre gençlerine yapılacak en güzel yatırım olacaktır.
Var olan spor alanları, Antalya gençliği için yeterli değil. Yeni mekanların kazandırılması, gençlerin kötü alışkanlıklardan biraz daha uzaklaşması anlamına gelecektir.
Buna rağmen, mevcut tesisleri türlü bahanelerle ranta açmak, gençliğe verilen en büyük zarardır.
Spora önem vermek, Antalyaspor maçlarına gelerek selfie yapmakla olmuyor.
Çok sayıda mahalleye ve okula spor tesisleri yapıldı. Bunları geliştirip daha iyilerini yapmak, hedef olmalı.
Bazı belediyelerin, amatör takımlara yaptığı malzeme yardımlarını örnek olmalı. Sadece futbolda değil, diğer branşlarda da aynı yardımlar yapılmalı.
Belediyelerin, amatör sporlar için belirlenen bütçeleri var. Bu bütçeyi harcamak için kurulan göstermelik kulüpler yerine, spora hizmet eden kulüplere destek verilmeli.
Sözün özü…
Antalya gençliği için göstermelik değil, spora gerçekten yatırım yapılmalı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok