Antalya
06.03.2019
A

Dün Ümit Uysal'ın proje tanıtım toplantısını izledik. CHP'nin Muratpaşa toplantıları her zaman kalabalık ve coşkulu geçer; Uysal'ın dünkü toplantısı da öyle geçti. Muratpaşa Belediyesi'nin önüne koyacağı çok fazla yeni proje yok. Olması gerekenlerin çoğu, Evcilmen ve Uysal döneminde yapıldı. Uysal da konuşmasında daha çok mevcut hizmetlerin geliştirileceği, yaygınlaştırılacağı vaatlerini öne aldı. Gençlik, kadın ve engelli odaklı projeler içinde öne çıkanlar haberimiz içinde yer alıyor. Uysal'ın vaatleri içinde benim en çok dikkatimi çeken İkinci El Kitap Fuarı ve Altın Portakal konusu oldu.
                    *****
Büyükşehir Belediyesi yapmazsa Uysal Antalya Film Festivali'nden çıkarılan ulusal yarışmayı "Adalya Kültür Sanat Ödülleri" çatısı altında yapacağını bildirdi. Konyaaltı ve Kepez'de kitap fuarları yapılıyor. Antalya'ya kitap fuarı olarak TÜYAP'ın iki yıl yaptığı fuar yakışırdı; ama Antalya'nın kültür kapasitesi TÜYAP'ın düzenlediği fuarı hazmetmeye yetmedi. Kitap fuarı olarak bu noktadan sonra bize Konyaaltı ve Kepez'inkilerle yetinmek düşüyor. Muratpaşa'da çok iyi düşünülmüş bir ikinci el kitap fuarı Antalya'nın, hatta Türkiye'nin diğer ilçelerine de örnek olur. Bu tür etkinlikler düzenleniyor, ama daha çok panayır havasında geçiyor. Muratpaşa bu işi yapacaksa, hakkını vererek yapmalı.
                    *****
Altın Portakal konusuna gelince: Ulusal yarışma birkaç yıldır yönetmen Kaan Müjdeci öncülüğünde profesyonel sinemacılar tarafından İstanbul'da düzenleniyor. Muhittin Böcek Büyükşehir'i kazanırsa, orada verilen ödülleri resmileştirerek Antalya Film Festivali'nin tarihine eklemeli. Türel seçimi kazanırsa festival programında değişiklik yapmayacağından iş Muratpaşa'nın başına düşüyor. Ulusal yarışma'nın Muratpaşa tarafından yapılması Ümit Uysal'ın Türkiye çapında popülaritesini de artıracaktır.
                    *****
Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) bünyesinde yapılan Altın Portakal Şiir Ödülü ve Sempozyumları, Antalya Felsefe Günleri, Antalya Resim Festivali gibi etkinlikler vardı. Bu etkinlikleri Büyükşehir Belediyesi yönetimi sahiplenmedi. Türkiye'nin en önemli edebiyat ödüllerinden biri olan Altın Portakal Şiir Ödülü kaldığı yerden devam etmeli. Felsefe Günleri, Antalya'nın kültür atmosferi üzerinde son derece olumlu etkiler bırakan bir organizasyon olmuş, düşünen kesimin ilgi odağı haline gelmişti. Plastik sanatlarla ilgili amatör etkinliklerin önünde profesyonelliğe giden kapılar açılması için Resim Festivali'nin de yeniden ele alınması gerekir.  

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok