Antalya
06.03.2019
A
SAĞLIK
3 yılda 431 sağlıkçı intihar etti
3 yılda 431 sağlıkçı intihar etti

Antalya Tabip Odası ve Aile Hekimleri Derneği üyeleri, sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddetin devasa boyutlara ulaştığını ifade etti. Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Tayyar Asrık son 3 yılda 431 sağlık çalışanının intihar ettiğini söyledi

 

Antalya Tabip Odası, Antalya Aile Hekimleri Derneği ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddetin devasa boyutlara ulaştığını ifade ederek, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi tarafından hazırlanan ‘Sağlıkta Şiddet Yasa Önerisi’ nin yasalaşmamasına tepki gösterdi. Antalya Tabip Odası’nda yapılan basın açıklamasında konuşan Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Naci İşoğlu, hekimler ve sağlık çalışanları açısından şiddete maruz kalmanın mesleki bir risk olmaktan çıkıp doğrudan hayatlarını tehdit ettiğini ifade etti.


YİNE ŞİDDET, YİNE TEHDİT


Son olarak İstanbul'da bir üroloji uzmanı meslektaşlarının 27 Şubat'ta darp edildiğini ve Esenyurt’ta aile hekimi meslektaşlarının ise usulsüz talebi reddedilen kişi tarafından silahla tehdit edildiğini hatırlatan İşoğlu, “Arkadaşlarımız çalıştığı ortamı, evini terk etme noktasına getirilmiş ve yaşamı altüst edilmiştir. Şu anda bile kim bilir kaç sağlık çalışanı sözlü ve fiziksel şiddete uğruyor bilemiyoruz. Hekimlerin, diğer sağlık çalışanlarının, ailelerinin ve duyarlı toplumun bu kadar sorumsuzluğa, görmemezliğe, işitmemezliğe anlam vermesi mümkün değildir. Tüm fiziksel, sözel saldırılara ve en acı boyutuyla ölümlere karşı tahammülü kalmamıştır” diye konuştu. Sağlık Bakanlığı’nın “Beyaz Kod” hattına yapılan ihbarların son 5 yılda artığını ifade eden İşoğlu, “2013 yılında 10 bin 715, 2014'te 11 bin 174, 2015 'de 11 bin 881 kişi, 2016 'da 13 bin 76 kişi ve 2017 'de 13 bin 545 kişi şiddet nedeniyle “Beyaz Kod” hattına başvuruda bulundu. Görünen tablo ürkütücüdür” dedi.


YASA İÇİN NEYİ BEKLİYOSUNUZ


Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi tarafından hazırlanan ‘Sağlıkta Şiddet Yasa Önerisi’ nin yasalaşmamasına tepki gösteren İşoğlu, “İktidar ülkedeki sağlık sorunlarını nasıl çözerim, topluma daha iyi nasıl sağlık hizmeti sunarım, hekimlerin çalışma koşullarını nasıl düzeltirim, mesleklerinin gereğini tam olarak  yerine getirebilecekleri ortamları nasıl sağlarım ve iş yükünü iyi hekimlik yapmalarını sağlayacak ölçüde nasıl azaltırım yönündeki haklı taleplerini nasıl çözerim ve bir ölçüde şiddeti nasıl ortadan kaldırırım derdini bırakmıştır. Yeni hekim ölümlerinin yaşanmaması, şiddetin bugünkünden daha yukarı tırmanmaması için her zamankinden daha fazla TBMM’nin sorumluluk üstlenmesi gereklidir. Sorunu çözmesi gerekenler Türk Tabipleri Birliği, Tabip Odaları, meslektaşlarımız ve sağlık çalışanlarının haykırışına samimi olarak çözüm noktasında kulak vermelidir. Hayatın her alanındaki şiddetin ortadan kaldırılması için birincil en önemli adımın toplumun eğitimi ve diğer nedenlerin ortadan kaldırılması olduğunun bilincindeyiz. İkincil ve diğer önemli adım ise caydırıcı yasaların çıkartılmasıdır” diye konuştu.


3 YILDA 431 SAĞLIKÇI İNTİHAR ETTİ


Antalya Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tayyar Asrık ise, son 3 yılda ise 431 sağlık çalışanının intihar ettiğini söyledi. Asrık, “Kim bilir sayılmayan vaka sayısını nedir? Bunlar istatistiklere giren rakamlar. Yıllardır söylüyoruz, adeta haykırıyoruz, ama sesimizi duyan hala yok. Sağlıkta şiddet olaylarının önlenmesine yönelik hiç bir adım atılmadığı gibi yetkililer duyarsız kalıyor. Sağlıkta şiddet olayları gün geçtikçe artmakta, katlanılamaz boyutlara varmaktadır. Sağlıkta şiddetin sona ermesi için gereken adımların yetkililer tarafından bir an önce atılmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi. MÜZEYYEN YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: