Antalya
06.03.2019
A
KÜLTÜR-SANAT
Akseki, Çanakkale Destanı'na ev sahipliği yapacak
Akseki, Çanakkale Destanı'na  ev sahipliği yapacak

 Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı dolayısıyla düzenlenen senaryo yarışmasında birincilikle ödüllendirilen ve Çanakkale Savaşlarına gönüllü olarak katılan 15-16 yaşındaki gençlerin hikayesini anlatan “Mendilim Kekik Kokuyor” isimli sinema filminin tamamına yakınının Akseki’de çekilmesine karar verildi.   

 

 “Mendilim Kekik Kokuyor" sinema filminin çekimleri için Senaryo Yazarı A. Kadir Bozkurt, Yapımcı Kadriye Özden, Yönetmen Hüseyin Özden, Görüntü Yönetmeni Erol Zurnacı, Akseki'de tarihi mekanlarda incelemelerde bulundu.   Film ekibine tarihi mekanları gezdiren Akseki Kaymakamı Muhammed Emin Nasır, geçtiğimiz günlerde mekan araştırmaları için gelen ekibi Akseki'de ağırladıklarını söyledi. Yeniden Akseki'ye gelen ekibe de Akseki'nin tarihi yerlerini, düğmeli evleri ve tarihi kervan yollarını gezdirdiklerini anlatan Nasır, "İlk görüştüğümüzde filmin bir kısmını Akseki'de çekmeyi düşünüyorlardı. Lakin burada gördükleri ilgi alakadan ve Akseki'nin tarihi dokusundan adeta büyülendiler. En sonunda da Çanakkale konulu filmin tamamına yakınını ilçemizde çekmeye karar verdiler. Biz de bundan çok memnun olduk. Elimizden geldiğince kendilerini burada en iyi şekilde ağırlayacağız" dedi.

 


   

AKSEKİLİLERLE PAYLAŞACAĞIZ


Çok sayıda yazarlık ödülü bulunan senaryo yazarı A. Kadir Bozkurt, daha önce Akseki'de ön çalışma yaptıklarını söyledi. Bozkurt, "Yönetmenimiz, görüntü yönetmeni ve yapımcımızla birlikte Akseki'de mekanları dolaştık. Bu yörede çekimlerimizin yüzde 25'ini gerçekleştirmeye karar vermiştik. Geriye kalanını Çanakkale yöresinde çekecektik. Özellikle sayın valimiz Münir Karaloğlu ve Akseki Kaymakamımız Çanakkale Destanı'nı işleyen ödüllü senaryomuza fazlasıyla duyarlılık gösterdi. Akseki'de gördüğümüz özel ilgiden ve mekanların büyülü atmosferinden dolayı filmin tamamına yakınını Akseki'de çekeceğiz. Bu da bizi aşırı heyecanlandırıyor. Çünkü bir sinema filmini sıfırdan tamamlayıp vizyona sokmak başlı başına bir heyecan. Biz bu sinema filmini Aksekililerle paylaşacağız. Ondan dolayı da çok mutluyuz" diye konuştu.  (İHA)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: