Antalya
04.03.2019
A

Cumartesi günü Ümit Uysal'ın seçim ofisi açılışını izledik. Muratpaşa, CHP'nin güçlü olma yanında örgütlü de olduğu bir ilçe. Hemen her açılış gibi, bu açılış da yüksek katılım ve coşkuyla gerçekleşti. CHP'liler ve İyi Partililer tek bir parti görünümü içinde açılışta yer aldılar. Açılış töreni, Uysal ve Böcek arasındaki rekabetin yerini işbirliği ve dayanışmaya bıraktığını bir kez daha göstermiş oldu.
                    *****
Açılış töreninin sürpriz bir konuğu vardı. CHP eski genel başkanı Deniz Başkal'ın kızı Aslı Baykal. Aslı Baykal'ın törene katıldığını Muhittin Böcek orada bulunanlara hatırlattı. Baykal'ı açılışa çağıran muhtemelen o idi. Böcek kendisini aday gösteren CHP ve İyi Parti Genel Başkanları Kılıçdaroğlu ve Akşener'e teşekkür ederken, vefa konusunda Baykal'a haksızlık etmediğini de bu yolla belli etmiş olmalı.
                    *****
Ümit Uysal, Büyükşehir Belediyesi'nin tapu dağıtımını eleştirdi. Tapu dağıtımı söz konusu olacaksa bunu Büyükşehir ve Muratpaşa Belediyelerinin birlikte yapması gerekirdi. Büyükşehir yönetiminin Muratpaşa yöneticilerini davet etmeden tapu dağıtma yoluna gitmesi yangından mal kaçırmak olarak değerlendirilebilir. Bu işin bunun dışında bir izahı olmaz. Kaldı ki ortada bitmemiş bir yargı süreci var. Öncelikle bu sürecin beklentilerine cevap verecek düzenlemelerin yapılması, tapu dağıtımının yeni bir plan iptaline gerek kalmayacak önlemler alındıktan sonra yapılması gerekirdi. Bu konuda Haritacılardan bir uyarı geldi; planın iptali için dava açan, konunun asıl muhatabı Şehir Plancıları Odası'ndan ise hiç bir ses çıkmadı.
                    *****
Böcek'in Büyükşehir'i kazanması belki de en çok amatör ve profesyonel sinemacıları sevindirecek. Böcek, Antalya Film Festivali'nden çıkarılan ulusal yarışmayı geri getireceğini bir kez daha telaffuz etti. Ulusal yarışma denirken kastedilen aslında ulusal uzun metraj film yarışması. Festivalden sadece ulusal uzun metraj film yarışması kaldırılmadı; onunla birlikte ulusal belgesel film ve kısa film yarışmaları da kaldırıldı. Ulusal yarışmaların kaldırılması sansür korkusuyla ilgili. Ulusal filmler, ulusal çapta önemli sorunlar olduğu gibi, çoğu kez fincancı katırlarını ürkütecek olay ve temaları gündeme taşımakta. Daha başka bir deyişle, ulusal filmler ucu iktidara dokunacak konulara, sahnelere, sözlere yer verebilmekte. Ulusal yarışmaların geri dönmesini kabullenmek, bu kaygıların taşınmayacağı anlamına geliyorsa, diğer yarışmaların da, belgesel ve kısa film yarışmalarının da 2014 yılı öncesindeki şekliyle festival programı içine konulması gerekir.
                    *****
Böcek'in altını çizdiği bir başka konu da sevindirici idi: Yüzüncü Yıl alanının afet toplanma merkezi olarak planlanması. Afet toplanma merkezi, meslek odalarının savunup önerdiği bir proje idi. Burası aynı zamanda Antalya Stadı, Eğitim Araştırma Hastanesi ve Meltem Mahallesinin trafik yoğunluğunu azaltacak  dev bir otopark olarak da değerlendirilmiş olacak. Böcek yüzeyin yeşil alan olarak planlanacağını, çok işlevli bir proje olarak Yüzüncü Yıl'ı Antalya'ya kazandıracaklarını bildirerek, kent estetiğiyle ilgili kaygısı olanların yüreklerine su serpmiş oldu.
                    *****
Millet İttifakı, Antalya'nın merkez ilçelerinde iyi gidiyor. Aynı performansı diğer ilçelerde de sergileyebilirse, Büyükşehir'i rahat kazanır. Birçok ilçeyi de tabi. İzlediğimiz etkinliklerden edindiğimiz izlenim bu yönde. Yine de 31 Mart seçimleri kimse için çantada keklik değil. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok