Antalya
01.03.2019
A
EKONOMİ , SEKTÖR
70 milyon hayal değil
70 milyon hayal değil

Turizmde 2019 sezonu için düzenlenen “Sezona Merhaba” toplantısında konuşan İşadamı Bülent Eczacıbaşı, “Sorumluluklarımızı yerine getirmemiz halinde turist sayısı 70 milyon, kişi başı harcama da 1.000 Dolar’a ulaşır” dedi 

Eczacıbaşı Profesyonel, turizm sektörü yöneticileri ile bir araya gelerek 2019 yaz sezonunun açılışını yaptı. Bu yıl Antalya’da ikincisi gerçekleşen “Sezona Merhaba” etkinliğinde, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ve Lufthansa Genel Müdürü Kemal Geçer gibi sektörün önde gelen isimleri, turizm sektöründe yaşanan yükselişi değerlendirerek gelecek yıllar için yol haritası çizdi. Katılımcılara yönelik bilgilendirici panellerin düzenlendiği buluşmada, sektörün hijyen kalitesini artırmak için yapılması gerekenler de masaya yatırıldı. 

54 SEKTÖRÜ BESLİYOR 

Açılış konuşmasını yapan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, her iş kolunun ortak paydasının turizm olduğunu ve konaklamadan ulaşıma, tüketimden yapı ürünlerine kadar 54 sektörü beslediğini belirterek,Turizm tek kalemde, ülkemizin ihracat girdisinin yüzde 20’den fazlasını karşılıyor. Toplam istihdamın yaklaşık yüzde beşini oluşturuyor ve dış ticaret açığının yarısını yine tek başına kapatıyor. Ulusal gelirimizdeki payı ise hemen hemen yüzde 6 seviyesinde dedi. Türkiye’nin doğal, kültürel ve tarihsel zenginlikleri kadar, iklim olarak da eşsiz bir coğrafyaya sahip olduğunu vurgulayan Eczacıbaşı,Üzerimize düşen sorumlulukları hakkıyla yerine getirmemiz durumunda, ülkemizi ziyaret eden turist sayısının 70 milyonun, kişi başı ortalama harcamanın 1.000 doların üzerine çıkmasının, kısa sürede erişebileceğimiz bir hedef olduğuna inanıyorum’’ diye konuştu. 

Hasan YAVAŞLAR 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: