Antalya
25.02.2019
A

Muhittin Böcek'in proje tanıtım toplantısına ilgi son derece büyüktü. Millet İttifakı'nı oluşturan iki partinin milletvekilleri, örgüt yöneticileri, partililer yanında vatandaşlar da salona akın etti. Toplantı başlamadan önce bir arkadaşım, "FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın programına katılan Böcek'in orada hiç değilse ana projelerinden birkaçından söz etmesi gerekirdi. Buraya 2 bin 3 bin kişi gelir ya da gelmez, oysa o programı on binlerce yüz binlerce kişi izliyor" dedi. Görüşmelerin ayrıntısını bilemiyoruz; ama Böcek'in Küçükkaya'nın programına proje tanıtım toplantısından sonra çıkması çok daha iyi olurdu? Neyse ki, toplantıda tek tek saydığı 77 projeyle Böcek, o programda oluşan "Acaba projesi mi yok?" kaygılarını gidermiş oldu.
                    *****
Böcek'in toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, Türel'in adını anarak Ak Parti belediyeciliğine eleştiriler yöneltti. Böcek, her zaman olduğu gibi polemiklere girmeden konuşmasını tamamladı. Türel'in raylı sistem, kavşak düzenlemeleri, kuruvaziyer liman gibi projelerini devam ettireceğinin sinyallerini verdi. Kruvaziyer limanı Büyük Liman'a bitişik yapacağını belirterek  çevre duyarlısı hemşerilerinin gazını da almış oldu. Neden Lara'ya değil de Büyük Liman yanına kruvaziyer liman yapacağını açıklayarak, Türel'in telaffuz ettiği projelere rövanşist bir mantıkla bakmayacağını, bu projelerden akılcı olanlara sahip çıkacağını ima etmiş oldu.
                    *****
Böcek'in projeleri arasında belki de en çok Halk Su, Halk Mama, Halk Süt, Halk Et, Halk Yem gibi projeler dikkat çekti. Bu projelerin mantığı belediye eliyle kamu iktisadi teşekküller yaratıp, bir yandan istihdam sorununa kısmi çözüm üretilirken, diğer yandan halka ucuz yiyecek içecek sunmak olsa gerekir. Böcek'in Yüzüncü Yıl alanına layık gördüğü projeyi kendi adıma yürekten destekliyorum. Meslek odası temsilcileri buradaki dev çukurun gerektiğinde afet toplanma merkezi olarak değerlendirilebilecek otopark  düzenlenmesini savunmuşlardı. Böcek de düşüncesinin bu yönde olduğunu belirterek, bu tür konularda uzman görüşüne değer vereceğini belirtmiş oldu.
                    *****
Böcek'in Antalya Film Festivali'yle ilgili açıklamaları sinemacıların yüreğine su serpmiş olmalı. Böcek seçimi kazanırsa festival programından çıkarılan Ulusal yarışmalar Antalya'ya dönecek; sinema sektörü temsilcilerinin protestosu son bulacak. Böcek'in telaffuz ettiği uluslararası çağdaş sanat bianeli Antalya'da gerçekleştirilebilir mi? Bu konu tartışmalı. İstanbul'da yapılan bir bianel var. İstanbul, sanat piyasası olan, sanat piyasasında epey büyük bütçeler dönen bir kent olduğu halde bianel organizasyonunda zorluklar yaşıyor. Bu tür bir etkinlik düşünülürse bizim önerimiz Konyaaltı ve Kepez Kitap Fuarlarındaki acemilikten kaçınılması.
                    *****
Böcek'in partisinin il ve bazı ilçe örgütleriyle yaşadığı sorunlar,"CHP Böcek'le seçim kazanamaz" görüşüne kapı aralıyordu. Proje tanıtım toplantısının göz önüne serdiği bir başka gerçek, durumun bunun tersi yönde olduğu şeklinde. Böcek'i sadece CHP'liler değil, İyi Partililer de kendi adayları olarak bağırlarına basmış görünüyor. Denebilir ki, İyi Partililer nezdinde Böcek CHP'li olmaktan daha çok İyi Partili. Hiç bir resmi görüşme filan olmadan HDP'liler de Böcek ve Murat Dinç'i destekleyeceklerini açıkladılar. Sadece bu faktörler değil, sokaktaki hava da 31 Mart seçiminin galibinin Böcek olacağını gösteriyor. Böcek seçimi alırsa, gırtlağına kadar borca bulanmış bir Büyükşehir Belediyesi de devralmış olacak. Kazanırsa, "Borç ödemekten vaat ettiğimiz yatırımları hayata geçiremedik" demeyeceği bir dönem geçirmesi bizim dileğimizdir.    

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok