Antalya
21.02.2019
A

CHP'de meclis üyelerinin belirlenmesi aşamasında beklenen olmadı; yüksek gerilim yaşanması, kafa göz yarılması gibi olaylar yaşanmadı; yaşanandıysa da dışarıya yansıtılmadı. Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez listeleri, CHP'nin kendi iç dengeleri yanında CHP - İYİ Parti arasındaki dengelerin de gözetilerek listelerin oluşturulduğuna işaret ediyor. Muratpaşa ve Konyaaltı listelerinde eğilim yoklamasında çıkan isimlerin yerleriyle oynamamaya dikkat edilerek, "demokrasi" tartışmasına meydan verilmemiş. Bu iki ilçede partide tanınırlığı olan, partiye bağlılığı tartışılmayacak isimlerin listelerde yer almasına özen gösterilmiş.
                    *****
Bu yargıya nereden vardığımız sorulabilir. Muratpaşa listesinin birinci ve üçüncü sırasında yer alan  Ertuğrul Ünal geçmişte il başkanlığı, Deniz Filiz meclis üyeliği yapmış  isimler. İkinci sıradaki Yusuf Emre Ertuğan, İyi Parti Kurucular Kurulu Üyesi Musa Ertuğan'ın oğlu olmasıyla da sevilen bir isim. Murat Şimşek, Manavgat eski ilçe başkanı Hasan Şimşek'in oğlu; Ümit Uysal'ın başkan yardımcısı. Mithat Aras, eğilim yoklamasından birinci sırada çıktı. Muratpaşa listesinde yer alan diğer isimlerin de bu isimler gibi üzerinde fazla tartışma yapılamayacak isimler olduğu söylenebilir.
                    *****
Kepez'de Mesut Kocagöz' ün birinci sıradan aday gösterilmesi zaten bekleniyordu. İlk dördün diğer isimleri Enver Barış, Barış Bulut, Oktay Başaran, Kepez örgütünde olduğu gibi CHP tabanında da kabul gören isimler. Adem Alkan, Varsak Belediyesi için başkan adayı olmuştu. Onun ve diğer aday isimlerinin de yerine oturduğu belirtiliyor.
                     *****
CHP'nin Konyaaltı'ndaki birinci sıra adayı Metin Altunbaş, merak edilen bir isimdi. Altunbaş'ın Böcek'in isteği dikkate alınarak birinci sıraya konduğu belirtiliyor. Metin Altunbaş, Liman Mahallesi'nde lüks inşaatlar yapan Altunbaş İnşaat'ın sahibi Mustafa Altunbaş'ın mühendis oğlu. Konyaaltı ikinci sıra adayı Şafak Otuzaltı, Ak Parti'de de siyaset yapmış Konyaaltı'nın köklü ailelerinden birine mensup. Büşra Özdemir, CHP'nin tanınmış isimlerinden Şefik Dirgen'in kızı. Ali Polat, Hasan Akkoyun, Yüksel Doy, Özlem Şahin eğilim yoklamasının ilk sıralarında çıkan isimler. Konyaaltı kontenjanın ilk iki ismi Şevket Korkut ve Tuğba Erke Bostan, Konyaaaltı adayı Semeh Esen CHP İl Başkanlığı'ndan istifa ederken onunla birlikte istifa eden iki isim.  Ayhan Abay, Böcek'in çocukluktan bu yana yediği içtiği ayrı gitmeyen bir arkadaşı. Bu isimler, Muratpaşa'da olduğu gibi, Konyaaltı'nda da kıyamet kopmasına filan izin verilmediği; farklı kesimlerin sesini kısmanın öne alındığı bir pazarlık, bir uzlaşmayla işlerin halledildiğini göstermekte.   
                    *****
Yusuf Meriç'in CHP Genel Merkezine sunduğu belirtilen öneriler listesi sosyal medyaya düştü. Buna göre  Böcek, Muratpaşa'da 1., 3., 5. sıradaki isimleri belirlemek istemiş. Bu sıralarda yer alan Ertuğrul Ünal, Deniz Filiz, Murat Şimşek, Uysal'ın da, Böcek'in de itiraz etmeyeceği isimler. Meriç'in önerdiği isimlerden Aynur Nilgün ve oğul Hasan Meriç'e herhangi bir listede yer verilmemiş. Meriç'in "seçilecek bir yerden" diye not düştüğü Hüseyin Erşin'e Muratpaşa'da seçilmesi çok zor görünen 27. sıra değer görülmüş. Böcek'in istemediği isimlerden Hasan Kiraz, Konyaaltı listesinin 11., Şevket Korkut'a Konyaaltı kontenjanın 1. sırası değer görülmüş. "Seçilecek bir yer" notu düşülen Ercüment Taşdemir'e listelerde yer verilmemiş. "Konyaaltı'nda 2., 3. sıra kontenjan adayları dışındaki adayların Böcek tarafından belirlenmesi" de kabul görmemiş. Listelerin oluşturulmasında dayatma, torpil, hatır gönül gibi faktörlerin fazla etkili olmadığının bir başka kanıtı da bu. Kısaca söylemek gerekirse, meclis üye adayları belirlenirken CHP'de kıyamet filan kopmadığı gibi herkesi memnun eden listeler sade yağdan kıl çeker gibi çekilip çıkarılmış. Bize bu işi bu şekilde başaranları kutlamak düşer. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok