Antalya
16.02.2019
A
GÜNCEL , SEKTÖR
Çiftçi ayağa kalkamıyor
Çiftçi ayağa kalkamıyor

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Antalya üreticisinin hortumdan zarar gören serası için Ziraat Bankası’na yaptığı kredi başvurusunda istenen ve dönüm başına 15- 20 bin lira tutan yapı ruhsatı nedeni ile zor bir duruma sokulduğunu söyledi. Özer “Çiftçimiz serasını ayağa kaldıramıyor” dedi.

 

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, geçtiğimiz günlerde sabah erken saatlerde Kumluca Toptancı Hali’nde üreticiler ve hal esnafıyla bir araya geldi. “Üretici için de tanzim satış yapılsın, ürünün maliyeti azalsın” çağrısında bulunan Aydın Özer, bu kez Ziraat Bankası Genel Müdürüne seslendi. Sosyal medya hesabından paylaştığı video ile hasarlı bir serayı gösteren Özer, ocak ayında yaşanan hortum felaketinde serası zarar gören çiftçiden tesis kredisi için yapı ruhsatı istenmeyeceğinin söylenmesine karşın, hala buna dair bir yazışma yapılmadığını belirtti. Çiftçinin serasını ayağa kaldırmakta zorlandığını ifade eden Özer, “Yeni sera paketi diye çıkardılar ama kredi için ruhsat şartını kaldırmayı unutmuşlar. Ruhsat 1 dönüm başına 15- 20 bin lira tutuyor. Çiftçi ödeyemiyor! Ziraat Bankası Genel Müdürü ruhsat alınmayacak demiş ama yazışmayı yapmıyor! Sonuç, çiftçi seralarını ayağa kaldıramıyor” diye konuştu.


ŞİFAEN İŞLEM YAPILAMAZ, YAZIŞMA ŞART

Ziraat Bankası Genel Müdürü’ne seslenen Aydın Özer, şöyle konuştu: “Ziraat Bankasına gidiyorlar, tesis kredisi almaları gerekiyor. Tesis kredisi için yapı ruhsatı isteniyor. Yapı ruhsatının istenmesi demek, dönüm başına 15- 20 bin liralık masraf çıkması demek. Bunu Çevre Bakanımızla konuştuk, uzlaştık. Ziraat Bankası Genel Müdürü de ruhsat alınmayacak demiş. Ama şubeye sorduğumda bu tür bir yazı gelmediğini, gelmediği için de şifahen bu işlemi yapamayacaklarını söylediler. Genel Müdüre sesleniyorum, bu yazıyı bir an önce gönderin, bu tesisleri bir an önce ayağa kaldıralım. Üretime başlasın bu tesisler. Cebinde parası olan, öz kaynağıyla yapana ruhsat derdi yok. Özel bankalardan kredi kullanana ruhsat derdi yok ama zor şartlarda üretim yapan gariban çiftçiye Ziraat Bankasında ruhsat al deniyor. Bu adaletsizliktir.” (Haber merkezi)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: