Antalya
15.02.2019
A

Dün CHP - İyi Parti ittifakının toplantısına katıldık. Kim ne derse desin, CHP ve İyi parti bu seçime tek bir parti olarak girmiş gibi. İki partinin il ve ilçe yönetimleri arasındaki uyum, tek parti görüntüsünü daha da pekiştirmekte. CHP içinde cereyan eden çelişkiler de bitmiş görünüyor. İttifakın Büyükşehir adayı Böcek, "19 ilçe adayımız netleşti" cümlesini, cümlenin altını çizerek telaffuz etti. Bir arada görmemeye alıştığımız Böcek - Semih Esen - Ümit Uysal üçlüsü birlikte en çok fotoğraf veren isimler olarak kamuoyu önüne çıkar oldular. "Böcek - Esen gerginliği" için, "Buradan birilerine ekmek çıkmaz" ifadelerini kullanan Böcek, rakiplerinin etkili bir silah olarak kullandığı bir malzemeyi, bundan böyle onların eline vermeyeceklerinin de altını çizmiş oldu.
                    *****
İyi Parti'de MHP'den kalan "merkezi kararların emir telakki edilmesi geleneği", CHP'de gündeme gelen gerginliklerin orada yaşanmasına ortam bırakmaz. CHP'de, eleştiri - özeleştiri mekanizmasıyla ilgili uygulamada abartıya kaçılması nedeniyle tartışmalar, gerginlikler pek bitmez. Adaylar arasındaki, adaylarla yönetimler arasındaki gerginlik, başkan adaylıkları konusunda bitmiş görünse de, bu CHP'de yeni arızaların ortaya çıkmayacağı anlamına gelmez. Sırada şimdi meclis üyelikleri var. Eğilim yoklaması yapılan yerlerle ilgili son kararın CHP Genel Merkezi'ne ait olduğu hatırlatması, CHP içindeki kıyametin habercisi denilebilir. Meclis üyelikleriyle ilgili CHP - İyi Parti arasında da kıyasıya pazarlıklar gündemde. Bu işler uzlaşı sanatında uzman isimler devreye girerse hafif, "acemi oğlanlar"ın inisiyatifinde yürürse ağır hasarlarla atlatılabilir.
                    *****
24 Haziran seçimleri öncesinde İyi Parti, CHP için partiye küsenlerin gideceği ilk adres olma anlamında bir "tehdit" idi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meral Akşener'den sakınılıp, Milletvekilliği seçiminde İyi Parti'ye verilen CHP oyları bu anlama gelmekte. Millet İttifakı bu "tehdit"i ortadan kaldırmış, küskünlerin oyunu CHP'ye geri getirmiş oldu.  Gerçi yeni bir "adres", DSP ortaya çıktı; ama DSP, elmanın çürüğü armudun koruğu ayrımı filan gözetmeden, her bulduğunu torbaya doldurduğundan  İyi Parti'yle kıyaslanacak bir tehdit oluşturamaz. DSP'deki çürük elmalar sağlam olanları da etkilediği ölçüde, CHP'nin lehine sonuçlar da üretebilir.
                    *****
Millet ittifakının başarı ya da başarısızlığında, bir başka yönden, ilk olarak belirlenen adayların kifayet durumu; ikinci olarak CHP içindeki radikal sol, İyi Parti içindeki radikal sağ kesimlerin seçime enerjilerini ne ölçüde aktaracakları etkili olabilir. Cumhur İttifakı bu açıdan Millet İttifakı'na göre daha şanslı. Cumhur İttifakı'nı oluşturan her iki parti de "tek adam yönetimi" altındaki radikal sağ partiler. CHP seçmeni için olduğu gibi İyi Parti seçmeni için de "radikal" sözcüğünü kullanmak isabetli olmayabilir. Ama yine de aradaki "sağ" - "sol" ayrımını atlayamayız. 31 Mart seçimi bu konularla ilgili öngörülerimizi, kanaatlerimizi, en önemlisi önyargılarımızı sınavdan geçireceğimiz bir seçim olacak.
                    *****
Bu hatırlatmaların ardından, Millet İttifakı'nın en önemli sorununun birlik sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi CHP'nin kendi içindeki birlik; ikincisi CHP - İyi Parti arasındaki birlik. Her iki açıdan da şu andaki hava Millet İttifakı açısından olumlu bir yöne kayıyor. Bu hava meclis üyelikleriyle ilgili sürecin iyi değerlendirilmesi, ittifak oyununun doğru oynanmasıyla birleştirilebilirse, ardından başarı gelir.  Dün izlediğimiz toplantıdan bizim çıkardığımız anafikir bu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok