Antalya
15.02.2019
A
GÜNCEL , SEKTÖR , TARIM
Girdiler de ‘tanzim’ edilsin
Girdiler de ‘tanzim’ edilsin

Yaş sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek için kurulan tanzim satış noktalarının üretici ve esnafı zor durumda bıraktığını belirten ATB Yönetim Kurulu üyesi Cüneyt Doğan, “Çiftçinin maliyetlerini yükselten girdi birimleri için de tanzim satış noktaları kurulsun” önerisinde bulundu


Yaş sebze ve meyve ürünleri için kurulan tanzim satış noktalarının çiftçi ve esnafı zor durumda bıraktığını belirten Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Doğan, “Bu indirimli satışların 2.5 ay süreceğini söyleyen Tarım Kredi Kooperatifleri, asıl görevi olan çiftçinin girdi maliyetleri için de tanzim satış noktaları oluşturmalı” dedi. Gübre, ilaç, tohum, plastik gibi üreticilerin girdi maliyetlerinin katlanarak arttığına dikkat çeken Doğan, zarar eden çiftçinin, bir de fiyat artışının sebebi olarak hain gibi lanse edilmesinin haksızlık olduğunu belirtti.


SINIRLI MUTLULUK

Yaş sebze ve meyvedeki tanzim satış noktalarını üretici, tüketici ve komisyoncu gözüyle değerlendiren Doğan, “Tanzim satışlara herkes kendi penceresinden bakıyor. Tanzim Satış noktalarına kimin gözüyle baktığımız önemli. Piyasaya göre fiyatı daha düşük olan sebze meyve temin eden İstanbul ve Ankara’daki sınırlı sayıda tüketici şu anda mutlu. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla üretici bölgelerindeki fiyatın da altında zararına satılan sebze meyve, sınırlı sayıda tüketiciyi mutlu ediyor. Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı, bu indirimin 2,5 ay süreceğini açıkladı. Bu indirim devam eder mi, ederse ne kadar devam eder, seçimden sonra devam eder mi, etmediğinde tepki ne olur, bütün bunları hep birlikte yaşayıp göreceğiz” diye konuştu.

 

 

ESNAFA HAKSIZLIK

Doğan, yaş meyve sebze ticareti yapan esnafın hal ve işçilik, KDV, stopaj, kira, navlun, vergi gibi giderlerinin yüksekliğine dikkat çekti.  Bu giderlerin yaş meyve sebze fiyatına mecburen yansıtıldığını belirten Doğan, “Bütün bunların üzerine gecenin bir saatinde kalkarak bu ticaretten para kazanmaya çalışan esnafımız halkın gözünde kötü duruma düşmüştür. Bu alın teriyle para kazanan esnafa haksızlık değil mi?” diye sordu.

ALTIN DA MI SATILACAK?

Tanzim satışın sebze ve meyveyle sınırlı kalmayacağını vurgulayan yetkililerin, temizlik ürünleri, bakliyat gibi ürünlerde de tanzim satışı planladıklarına dikkat çeken Doğan, “Korkarız ki tanzim satışlar bu sektörlerle sınırlı kalmayacak. Yarın devletimiz ‘altını da biz pazarlayacağız’ derse kuyumcu esnafı ne yapacak? Böyle bir tedirginliğin ekonomiye nasıl yansıyacağını da göreceğiz” dedi.

 

 

ÜRETİCİ ÇOK TEPKİLİ

Tanzim satış noktalarındaki zararına satışların, hal ve pazarcı esnafını tedirgin ettiğini belirten ATB Yönetim Kurulu Üyesi Doğan, “Marketçiler ürünü zararına da olsa tanzim satış noktaları ile aynı fiyattan satmaya mecbur kalmıştır. Bu da ister istemez üretici fiyatlarının düşmesine sebep olmuştur. Bu sene çetin bir kış geçirdikten sonra iyi fiyatlardan ürün satacağını bekleyen üretici, fiyatların düşmesine çok tepkili” ifadelerini kullandı.

ÜRETİM DURUR

Üreticinin para kazanamaması halinde küseceğini ve üretemez duruma geleceğini, bunun sonucunda da üretimin duracağını belirten Doğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Verilen düşük faizli sera kredisi bile bir işe yaramaz. Para kazanmayan, fiyat baskısı olan bir işe üretici neden yatırım yapsın? Üreticinin, üretime devam edebilmesi için gübre, mazot, plastik, ilaç gibi girdilere de tanzim satış noktası istiyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçiden aldığı ürünü tüketiciye zararına satmak yerine, asıl işi olan girdi fiyatlarını düşürmek için çaba sarf etmeli”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: