Antalya
14.02.2019
A
GÜNCEL , SEKTÖR
Tanzim satışlar sürdürülebilir değil
Tanzim satışlar sürdürülebilir değil

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Antalya Temsilciliği üyeleriyle bir araya gelen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Davut Çetin, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  İstanbul ve Ankara’da başlatılan yaş meyve sebzede tanzim satışları değerlendiren Çetin, “Tanzim satışlar sürdürülebilir değil” açıklamasında bulundu. İstanbul’da 50 Ankara’da 15 tanzim satış noktası bulunduğuna dikkat çeken Çetin, “65 tanzim satış noktasıyla tüketimin ne kadarını karşılayabilirler? Ne kadar satarlarsa satsınlar Ankara ve İstanbul’un ihtiyacının yüzde kaçını karşılayabilirler ki. Sadece psikolojik olarak birkaç günlüğüne fiyat düştü gibi görünüyor ama bir süre sonra yine bu iş eski haline döner” diye konuştu. Çetin, üretim merkezi Antalya’da tanzim satış noktaları kurulmasına olasılık vermediğini ifade etti.

 

 

MALİYE BİR MİKTAR SÜBVANSE EDER

Tanzim satış fiyatlarının Antalya’daki hal fiyatlarına yakın olduğunu kaydeden Çetin, “Sürdürülebilir bir şey değil. 31 Mart’a kadar Maliye Bakanımız bir miktar sübvanse edecektir bunu ama ondan sonra sübvanse edilebilecek bir şey değil” değerlendirmesinde bulundu. Son dönemde sebzedeki fiyat artışının mevsimsel etkilerden kaynaklandığını söyleyen Çetin, “Arz talep dengesine bağlı bir fiyat oluşuyor” dedi. Her yıl hemen hemen aynı dönemlerde fiyat artışlarının konuşulduğunu vurgulayan Çetin, “Ondan sonra 10 ay üreticiyi hiç düşünen yok, hiç konuşan yok. Böyle saçma sapan…” diye konuştu. Yaş sebze meyvede bütün fiyatlar yüzde 100 artsa da enflasyonu yüzde 3 artırdığını bildiren Davut Çetin, “Enflasyonu da getiriyor yaş meyve sebzeye bağlıyoruz. Çıpanın içinde yaş meyve sebze enflasyonu yüzde 3 etkiliyor. Bu ülkede yüzde 7 enflasyon varken de bu mallar bu dönemlerde yüksekti, yüzde 22 enflasyon varken de bu mallar bu dönemde yüksek. Her sene biz yaş meyve sebzeyi vatan haini ilan ettik. Soğanı stokçu ilan ettik. Böyle bir şey yok” diye konuştu.

 

 

PAKETLEMEDE ZAYİ YÜZDE 20’LERDE

Yaş meyve sebzenin yaklaşık yüzde 15-20’sinin paketleme sırasında, ayrıştırırken zayi olduğuna dikkat çeken Çetin, “Bunları hiç düşünmüyoruz biz. Bu maliyetten nasıl buraya geldik buna bakmak lazım” dedi. Yüksek fiyat etiketi uygulayan bazı marketlerin denetlenebileceğini kaydeden Çetin, “Yoksa burada bizim üreticilerin, komisyoncuların, halcilerin hiçbir suçu yok. Marketleri denetlesinler. Ama serbest piyasa ekonomisinde bunlar denetlenebilir bir şey olmamalı” dedi. Çetkin, komisyoncuların suçlu ilan edilmesiyle ilgili olarak da “Halcinin komisyonu belli yüzde 8 alıyor adam. Onu da üreticiden alıyor. Bir türlü bunu anlatamadık” dedi. Vahide YANIK- Işık TUNÇEL

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: