Antalya
14.02.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Çelenk krizi
Çelenk krizi

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in, ANSAN’daki resim sergisine çelenk göndermesi üyeler arasında tartışma yarattı. ANSAN, 5 yıl önce  Türel'in emriyle Kalekapısı’ndaki yerinden zabıta ve emniyet güçleri tarafından tahliye edilmişti 

Antalya Sanatçılar Derneği'ndeki (ANSAN) sergi açılışında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in afişinin yer alması tartışma yarattı. Türel'in ANSAN'ı Kalekapısı'ndaki yerinden polis zoruyla çıkardığını hatırlatan bazı üyeler, Türel afişine tepki gösterdi. ANSAN Başkanı Cahit Çakcıl, "Çelenkle ANSAN yönetimi olarak bizim ilgimiz yok. Türel'i sergiye ressam arkadaşlarımız davet etmiş. Türel'in çelengi bu davete ilişkin gönderilmiş bir çelenk" diye konuştu.

BİZ DAVET ETMEDİK

ANSAN Sanat Galerisi'nde Mustafa - Hamiyet Köseoğlu ve Murat - Özlem Oğuz çiftlerinin Sevgililer Günü'ne özel "İki Sevda Dört Yürek" adlı resim sergisi açıldı. Sergi açılışına, Büyükşehir Belediye Başkanı Türel'in gönderdiği çelenk damga vurdu. ANSAN Başkanı Cahit Çakcıl,  "Türel'i sergiye biz davet etmedik. Ressam arkadaşlarımız davet etmiş. Türel'in çelengi bu davete ilişkin gönderilmiş bir çelenk. Ressamlarımız bizden salon istedi, biz onlara salonumuzu verdik. Böyle bir davetten haberimiz yoktu. Olsa da onlara 'Türel'i neden davet ettiniz' diyemezdik. Bu sergi örneğin Güzel Sanatlar Galerisi ya da Müze Sanat Galerisi'nde de açılmış olabilir, o çelenk buralara da gitmiş olabilirdi" dedi.

 

 

BİZE REVA GÖRÜLENLERİ UNUTMUŞ DEĞİLİZ

ANSAN'ın etkinliklerine Türel'i davet etmediklerini, etmeyi düşünmediklerini belirten Cahit Çakcıl, "Geçmişte olup bitenleri, bize reva görülenleri unutmuş değiliz. Antalya Sanatçılar Derneği'nin polis ve zabıta zoruyla yaka paça Kalekapısı'ndaki yerinden atılmasını unutmuş değiliz. Türel'i ANSAN yönetimi olarak davet etmiş, çelenk bu davete istinaden gönderilmiş olsa bize yönelik tepkiler haklı olurdu" ifadelerini kullandı. 

MURATPAŞA SANATIN YANINDA

Sergi açılışını Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz, ressamlar Mustafa Köseoğlu, Hamiyet Köseoğlu, Murat Oğuz, Özlem Oğuz ve ANSAN Başkanı Cahit Çakcıl'la birlikte yaptı.  Muratpaşa Belediyesi olarak plastik sanatlar, edebiyat, sinema, tiyatro ayrımı yapmadan, sanatın farklı dallarıyla ilgili etkinliklerin en iyisini yapmaya çalıştıklarını belirten Kaçmaz,  "Muratpaşa bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sanatın ve sanatçının yanında olmaya devam edecek. Önümüzdeki dönemde bu tür güzel sergiler ve siz sanatçı dostlarımızın desteğiyle bu seviyeyi daha da üstlere çekeceğiz. Sergimiz hayırlı olsun, emeklerinize sağlık" şeklinde konuştu.

 

 

İKİ SEVDA DÖRT YÜREK

Ressam Mustafa Köseoğlu da konuşmasında, Sevgililer Günü'ne dikkat çekmek, sevgililer gününe anlam katmak için sergiye  "İki Sevda Dört Yürek" adını verdiklerini; sergide eserleri bulunan çiftlerin sevgide olduğu gibi renklerde de birliktelik oluşturdukları için bu sergiyi düzenlediklerini söyledi. Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: