Antalya
11.02.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Acele kamulaştırma mağduriyet yaşatacak
Acele kamulaştırma mağduriyet yaşatacak

Balbey Mahallesi için çıkarılan acele kamulaştırma kararıyla ilgili açıklama yapan CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, "Mahalle sakinlerini ve hak sahipleri büyük mağduriyet yaşayacaktır" dedi.

  Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ufuk Aydın ise 10 metre kareden küçük hak sahiplerinin projenin uygulanmasını olanaksız kıldığını, Cumhurbaşkanlığından çıkan kamulaştırma kararı ile çözümsüzlüğün ortadan kalkacağını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı Balbey Mahallesi Kentsel SİT Alanı ve Çevresi Kentsel Yenileme Projesinin sadece 2 adayı kapsadığını belirten Kumbul, "Neredeyse bir mahalle hakkında kamulaştırma kararı alınmıştır. Kamulaştırma işlemiyle, yıllardır o mahallede yaşayan sakinlerin, mahalleyle olan manevi bağları kopartılıyor" diye konuştu. 

 

 

ŞEFFAFLIKTAN UZAK

"Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar şeffaflıktan, hak sahiplerinin beklentilerinden uzak bir şekilde ilerliyordu. Kamulaştırma kararı sonrası, nasıl bir düzenleme yapılacağı, mülk sahiplerinin haklarının nasıl korunacağı, kamu yararının nasıl gözetileceği büyük bir merak konusu" diyen Ahmet Kumbul, şöyle konuştu: “'Acele kamulaştırma' kararı, yurt savunması ihtiyacı ile olağanüstü durumlarda, savaş ve seferberlik zamanlarında başvurulabilecek bir yöntem.  Bu karar ile 118 bin metrekarelik alan neye göre, hangi gerekçeye göre kamulaştırılmak isteniyor? Savaş, seferberlik ve olağanüstü durumlarında alınan acele kamulaştırma kararının, Balbey Mahallesi’ndeki kentsel yenileme projesi ile ilgili ve alakası oldukça tartışmalı bir konu. Mülkiyet hakkı açısından, kamulaştırma işlemi sonrasında hak sahiplerinin büyük bir mağduriyet yaşayacağı ortadadır."

 

 

DESTEKLEMİYORUZ

Kumbul, "Balbey Mahallesi’nin, kültürel ve tarihi dokusunun korunarak, kent turizmine katkı sağlayacak şekilde Kaleiçi gibi bir cazibe merkezi haline getirilmesini destekliyoruz. Ancak, yapılacak plan ve projelerin mülk sahiplerinin onayıyla ve haklarını gözetecek şekilde, herhangi bir mağduriyete yol açmadan düzenlenmesini gerektiğini savunuyoruz. Bu kapsamda resmi gazetede yayınlanan söz konusu değişikliği desteklememiz söz konusu değildir. Bu süre zarfında Balbey Mahallesi sakinlerinin yanında olmaya, haklarını gözetmeye devam edeceğiz" dedi.  

 

 

 

UZMAN GÖRÜŞÜ

Balbey'deki kamulaştırmayla ilgili bir açıklama da Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ufuk Aydın'dan geldi. "Balbey Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi’nde de aynı yol izlenerek bölge sakinleriyle mutabakat sağlanması yönünde çalışmalar önemli bir orana gelmiştir. Son derece hassas ve titizlikle yapılan bu çalışmalar görmezden gelinerek ilgili Balbey Mahallesi’nin tamamı bir anda kamulaştırılarak yıkılacak şeklinde yansıtılmıştır" diyen Ufuk Aydın, "Oysa bugüne kadar toplam 43 adanın yalnızca iki adasında birinci etap olarak çalışma başlatılmıştır. Birinci etap olarak anılan iki ada ile ilgili Büyükşehir Meclisinden de geçen plan revizyonuna uygun şekilde vatandaşlarımızla uzlaşı aşamasının sonuna gelinmiştir. Ancak özellikle 10 metrekareden küçük hak sahiplikleri projenin uygulanabilmesini olanaksız kılmaktadır. Cumhurbaşkanlığı’ndan alınan kamulaştırma kararı bu tür çözümsüzlükleri ortadan kaldırırken, projeyi sabırsızlıkla bekleyen onlarca hak sahiplerinin haklarının korumasını sağlayacaktır" ifadelerine yer verdi.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: