Antalya
11.02.2019
A

Beşiktaş karşısında alına farklı yenilgiden sonra, Rize’den puan çıkarmak her takımın yapabileceği bir iş değil. Üstelik ligin ikinci yarısının en başarılı takımı olan Rize, son 3 maçını kazanmış ve müthiş bir hava yakalamış. Bu şartlarda Antalyaspor’un 1 puana şükretmesi gerekiyor.

Maç sonunda ortaya çıkan futbol ve istatistiklere bakınca, Antalyasporluların 1 puana sevindiğini düşünmüyorum.

Öncelikle neden böyle oldu?

Baz aldığımız maç 6-2’lik Beşiktaş karşılaşması ise, o maçı iyi irdelememiz gerekiyor.

Antalyaspor ilk yarının 25, ikinci yarının da 20 dakikasında tek kale oynadığı, gol yollarında yetersiz kaldığı ve kalecisi Boffin’in sezonun en kötü performansını sergilediği bir maçta böyle bir hezimet yaşadı. Üstelik çok önemli eksikleri vardı.

Rize maçında ise takımın bir sol beki vardı. Orta sahanın göbeğinde ve kanatlarında iyi oynayan, kombine olmayı başarmış bir görüntü vardı. Rakip ne kadar iyiyse, Antalyaspor da o kadar iyiydi. Belki de bu yüzden sezonun en çok şut çekilen maçını izledik. Antalyaspor 25, Rizespor da 20 şut çekmiş. 2 dakikada bir şutun çekildiği, deli divane bir maç çıktı ortaya.

Tarafsız gözle maçı izleyenlerin çok büyük keyif aldığı bir 90 dakikayı geride bıraktık.

Rize maçında gözümüze çarpanlara gelince…

Yeni transferler tam isabet. Amilton zaten kalitesini Beşiktaş maçında göstermişti. Fredy ile ilgili bazı endişelerim vardı ve bunları yazmıştım. Rize’deki Fredy ise o soru işaretlerini yerle bir etti. Mutlaka bir eleştiri yapacaksak, Fredy’nin biraz bencil olduğunu söyleyebiliriz. Doukara’nın da dönüşü ile Antalyaspor’un hücum hattı daha üretken ve rakipler için tehditkar olacaktır.

Fredy ve Amilton’un kalitesi, Hakan Özmert’in klasını da ortaya çıkarıyor. Sezon başından bu yana hücuma dönük tek orta saha oyuncusu olarak oynayan Hakan, gereğinden fazla yorulup çok top kaybı yaşıyordu. Özellikle Fredy’nin kalitesi, Hakan’ın performansını ve verimliliğini de üst seviyeye çıkaracaktır.

Bu kadar üretken bir orta saha varken, Doukara daha çok pozisyona girecek ve daha çok gol atacaktır.

Fredy ve Amilton transferlerinden önce, Antalyaspor’u çok zor günlerin beklediğini düşünüyordum. 8 oyuncuyu gönderip, sadece 2 transfer yaparak takımın görüntüsünü bu kadar değiştirmek bir kadro mükendisliğidir.

Ali Şafak Öztürk ile ilgili endişelerim vardı. Samir Nasri çılgınlığı yapmasından korkuyordum. Hatalarından ders almışa benziyor ki; yeni bir çılgınlık yapmadı. Hatta o kadar ekonomik bir dünce yapısı içine girmiş ki; takımı Rize’ye özel uçakla değil İstanbul aktarmalı gönderdi.

Başkan Öztürk’ün bu tavrı, hatalarından ders aldığını gösteriyor ki; bu da bir erdemdir.

Aly Cissokho’nun kadro dışı bırakılmasının gerekçesini tartışabiliriz. Yönetimin açıklamasına göre gerekçe; performans yetersizliği ve takıma uyum sağlayamaması. Resmi açıklamaya itibar etmek zorundayız. Cissokho, kadro dışı bırakıldığında sol bek oynayabilecek diğer iki isimden Musa Nizam Akhisar’a gönderildi, Birkan da kadrodan çıkartıldı. Yani şu anda takımın orijinal bir sol beki yok. Ancak Chico’nun, Cissokho’dan daha verimli oynadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Böyle bir ortamda kadro dışı bırakıldıysa, mutlaka çok önemli bir gerekçesi vardır.

Ligin ikinci yarısında alınan sonuçlardan çok, oynanan futbol camiayı endişelendiriyordu. Rize maçında silkelenip kendine gelen takım, bu endişeleri şimdilik yerle bir etti. Ancak her şey bitmedi. Bir an önce 40 puanın üzerine çıkıp kalan haftaların keyfini çıkarmak gerekiyor.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok