Antalya
08.02.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Çocukları korudum
Çocukları korudum

 Kanser yapıcı kimyasalları açıklayan Şık savunmada

Sağlık Bakanlığı'nın kanser yapıcı kimyasalları tespit etmeyi amaçlayan projesini açıkladığı gerekçesiyle 12 yıl hapsi istenen bilim insanı Bülent Şık savunmasında, “5 kentte 1 milyon 300 bin çocuk, özellikle hormonal sistem bozucu kimyasallara yoğun bir şekilde maruz kalıyor” dedi

 

 

Sağlık Bakanlığı'nın kanser vakalarının sık görüldüğü bölgelerde kanser yapıcı kimyasalları tespit etmeyi amaçlayan projeye sonuçlarını açıkladığı için yargılanan bilim insanı Bülent Şık, dün hâkim karşısına çıktı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya çok sayıda sivil toplum kuruluşunun yanı sıra İstanbul, Ankara, Yalova, Bursa, Kocaeli, Kırklareli baroları, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Milletvekili Ahmet Şık da izledi. Birgün Gazetesinden Meral Danyıldız’ın haberine göre; Şık hakkında iddianamedeki suçlamalar ‘Yasaklanan bilgileri temin etme’, ‘Yasaklanan bilgileri açıklama’ ve ‘Göreve ilişkin sırrın açıklanması’ olarak yer aldı.

 

 

2015 YILINDA ARAŞTIRMADAN ÇIKARILDIM

Sağlık Bakanlığı projesi kapsamında 2013 yılı içinde gıdalarla ilgili çalışmaları, 2014 yılı içinde de sularla ilgili çalışmaları bakanlığın araştırma ekibi ile birlikte planladıklarını ifade eden Şık, “Yapılacak araştırma çalışmasında gıda ve su örneklerinin toplanması, merkezimize ulaştırılması, analizlerinin gerçekleştirilmesi ve analiz raporlarının düzenlenmesi işlerini organize ettim” diye konuştu. 2015 yılında yapılan genel değerlendirme toplantısı sonrası barış bildirisine imza attığı gerekçesiyle ArGe görevinden alındığını belirten Bülent Şık, kısa bir süre sonra da Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü bütün araştırma projelerinden çıkarıldığını kaydetti.

 

 

5 İLİ TEHDİT EDEN KİMYASAL ZEHİR

Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmaların 2015 yılı sonu itibariyle bittiğine dikkat çeken Bülent Şık, “Proje biteli 3 yıldan fazla zaman oldu. Bu süre zarfında projeden elde edilen bilgiler hakkında Sağlık Bakanlığı bir açıklama yapmadı. Bu bilgiler halk sağlığı açısından risk teşkil eden durumlar olduğunu göstermesine rağmen Sağlık Bakanlığı bu olumsuz durumları düzeltmek için herhangi bir ara rapor da açıklamadı” dedi. Beş ilde (Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’de yaklaşık her dört ölümden biri, Kocaeli Dilovası bölgesinde (yüzde 37) her üç ölümden ve Antalya ilinde ise her 10 ölümden biri kanser)  yapılan çalışmalarda analiz edilen gıda örneklerinin yüzde 17,3’ünün ülkedeki yasal mevzuatın izin verdiği miktarı aşan düzeyde pestisit (Tarımsal üretimde kullanılan zehirli kimyasal maddeler) kalıntısı içerdiğini belirten Şık,  bunun çok yüksek bir kalıntı oranı olduğunu söyledi.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: