Antalya
08.02.2019
A
GÜNCEL , SPOR
Bedeni engelli ruhu şampiyon
Bedeni engelli ruhu şampiyon

Sağ kolu doğuştan olmayan Gözde Öbke, tekvando sayesinde hayata tutundu.

 Türkiye şampiyonu milli sporcu, tekvando sayesinde çok sayıda şehir ve 10’dan fazla ülke gördüğünü belirterek, “Kolumun olmaması, başarı için engel değil” dedi

 

Belek’te yapılan Para Tekvando Dünya Şampiyonası’nda Milli Takım forması ile mücadele eden Gözde Öbke (22), doğuştan engelli olmasına rağmen azmiyle ve başarılarıyla dikkat çekiyor. Anne karnındayken gelişmediği için doğuştan sağ el bileğinden aşağısı olmayan Gözde, tekvandodaki başarıları ile engellilere örnek oluyor.

 

 

BAKIŞLARA ALIŞTIM

Babası Antalya Atatürk Devlet Hastanesi’nde tekniker, annesi de ev hanımı olan Gözde Öbke, engelli olduğu için yaşadığı sıkıntıları ve genç yaşında elde ettiği başarıları anlattı. Sağ eli olmadığı için toplumda tüm gözlerin üzerinde olduğunu ve bunu küçük yaşlarda yadırgadığını anlatan Gözde, “Ancak zamanla alıştım. Alıştıktan sonra eğitim hayatıma ve spora önem verdim. Şu anda Gazi Üniversitesi’nde antrenörlük bölümü okuyorum. Tekvando antrenörlüğünü seçeceğim” dedi.

SAMİYE ŞEKERCİ KEŞFETTİ

Tekvandoyu, Antalya Polisgücü Spor Kulübü Antrenörü Samiye Şekerci’nın yönlendirmesi ile seçtiğini belirten 22 yaşındaki sporcu, “Samiye Şekerci Hocam bana, engelli sporcuların yarışmalara katıldığını, sosyal hayata atıldığını ve önemli başarılar elde ettiğini anlattı. Ben de bunun üzerine bu spora başladım. 2017 yılında Türkiye ikincisi olarak Milli Takım’a seçildim ve milli takım kariyerim başladı” diye konuştu.

 

 

EVE KAPANMASINLAR

Engelli bireylere seslenen Gözde, şunları söyledi: “Engelli arkadaşlara tavsiyem, hayata tutunsunlar ve sporla kendilerini ifade etsinler. Aslında bu tür engeller, bizim hayatımız için engel değil. Ben spora başlamadan önce daha çekingen bir yapıya sahiptim. Şu an spor yapıyorum ve çok mutluyum. Spora başlamadan önce, daha çok evde, az sayıdaki arkadaşımla da dışarıda vakit geçirebiliyordum. Spora başladıktan sonra antrenmanlar, maçlar, okul hayatım derken neredeyse hiç boş vaktim olmuyor. Tekvando sayesinde Türkiye’de birçok şehre gittim ve 10’un üzerinde ülkede yarışmalara katıldım”.

 

HAYALİ OLİMPİYATLAR

Son yıllarda engellilerin hayatını kolaylaştıran adımların atıldığını belirten genç sporcu, ancak şartların daha da iyileştirilebileceğini belirtti. Gözde Öbke, sözlerini şöyle tamamladı: “2016’da Büyükler kategorisinde Türkiye ikincisi oldum. Kariyerimde iki Türkiye şampiyonluğu, iki de ikincilik var. Para Tekvando Dünya Şampiyonası’na katıldım ve Amerikalı rakibime 6-3 yenilerek elendim. 2024’te Paris’te yapılacak olimpiyatlarda mücadele etmek istiyorum. Bunun için çok çalışıyorum. Uzun vadedeki hedefim ise olimpiyat şampiyonluğu”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: