Antalya
07.02.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Çiftçiye koşulsuz destek sağlansın
Çiftçiye koşulsuz destek sağlansın

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer,Antalya’da yaşanan hortum felaketi sonrası üreticinin yaşadığı sıkıntıları Meclis gündemine taşıdı.

 

 CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, şiddetli yağış, fırtına ve dolu yüzünden 14 ilçede 7 bini örtü altı, 10 bini narenciye bahçesi, 15 bini açık tarla olmak üzere yaklaşık 32 bin dönüm tarım alanının zarar gördüğünü belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı zararın 100 milyon lira olduğunu ve devletin gereken desteği yerine getireceğini söylemişti. Şimdi bu vaadin gerçekleşmesini bekliyoruz. Üretime devam edebilmesi için çiftçilere bu desteğin koşulsuz  sağlanması gerekir" dedi.

 

 

KULLANACAKM MALZEME KALMADI

"Afetin olduğu gün Kumluca’da idim. Araziyi dolaştım. Çiftçimiz Tarım Kredi Kooperatifleri ile bankalara olan mevcut borçlarının faizsiz en az 2-3 yıl ertelenmesini talep ediyor. Yeniden tesis ayağa kaldıracaklara, sera kuracaklara faizsiz en az 8-10 yıl vadeli kredi verilmesi gerekir" diyen Aydın Özer, "Çünkü ürünlerini kaybettiler, parçalanan seralardan bir tane malzeme kullanma şansları kalmadı" diye konuştu.

 

ANTALYA, TÜRKİYE DEMEKTİR

Bir dönüm seranın maliyetinin en az 70 bin lira olduğunu hatırlatan Özer, "Üretici acil destek bekliyor. Antalya’dan çıkan ürün tüm Türkiye’ye dağılır. Yani Antalya demek Türkiye demektir; Antalya'daki üreticinin sorunu tüm Türkiye'nin sorunudur. Bu nedenle, afetten zarar gören üreticinin kaybı, sigortalı olsun olmasın, koşulsuz karşılanmalıdır" ifadelerini kullandı.

 

 

YANLIŞ ALGI YARATILIYOR

Bakanlığın “Afetten zarar gören çiftçimize 35 milyon lira ödeme yaptık” dediğini, ancak bu ödemenin TARSİM’de sigortası olan çiftçinin hak ettiği ödeme olduğunu belirten Aydın Özer, şöyle konuştu: "Hükümet, bütçesinden ekstra para çıkarıp çiftçiye bir ödeme yapmadı. Bu yaratılan yanlış algıya vatandaşlarımızın dikkatini çekmek istiyorum. TARSİM afet şartlarında düzenlemeye gitmiyor. Sigorta primleri de çok yüksek. Yüksek maliyetler nedeniyle sıkıntıdaki çiftçimiz bir de yüksek prim ödemek istemiyor ve sigortadan kaçıyor. TARSİM, araziyi değil, tesisi sigortalıyor ama altındaki mülkiyete bakıyor. Üretici, ata mirası topraklarını mülkiyet şartı nedeniyle istese bile sigorta yaptıramıyor. Sonra afet gelip çiftçiyi vuruyor, eldekini yok ediyor ama zararı kimse karşılamıyor."

 

 

ÇİFTÇİ MUTLUYSA ÜLKEDE MUTLU

"Gıda fiyatlarının artmasında ocak ayında yaşanan olağanüstü hava koşullarının etkili olduğu söylenebilir fakat fiyat artışlarının gerçek nedeni, tarımdaki yüksek girdi maliyetleri ve üretimin talebi karşılayamamasıdır" diyen Aydın Özer, "Tarımın bu sorunları çözülmeden gıda fiyatları düşürülemez. Çiftçi mutlu olursa ülke mutlu olur” diye konuştu.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: