Antalya
05.02.2019
A
GÜNCEL , SPOR
Tekvando Festivali Belek’te başlıyor
Tekvando Festivali Belek’te başlıyor

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'na katılım yolunda son büyük organizasyon olan Dünya Para-Tekvando Şampiyonası, bugün Belek'te başlıyor.

Şampiyonanın tanıtımı için düçenlenen basın toplantısına Dünya Tekvando Federasyonu Başkanı Chungwon Choue, Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu ve paralimpik komite yetkilileri katıldı. Toplantıda Dünya Para-Tekvando Şampiyonası'nın ardından Antalya'da 7-17 Şubat'ta 4. WT Başkanlık Kupası ve 6. Uluslararası Türkiye Açık Tekvando Turnuvası düzenleneceği belirtildi.

 


 

67 ÜLKE KATILIYOR
Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda ilk defa olimpik branş olarak yer alacak para-tekvandonun önemli bir branş haline geldiğini söyleyerek, “Şampiyonaya 69 ülkeden 258'i erkek 396 sporcu katılacak. Para-Tekvando Dünya Şampiyonası'nın ardından yapılacak 4. WT Başkanlık Kupası'na 67 ülkeden, 466 kulüpten 2 bin 92 sporcu katılacak. Turnuva, Avrupa şampiyonasına kota verecek. Türk sporcuların tecrübelerinin artması ve geleceğe hazırlanması için turnuva çok önemli. Türkiye Açık Tekvando Turnuvası'na da 57 ülkeden 1700 sporcu katılacak” diye konuştu.

 


 

CHOUE, TOKYO İÇİN UMUTLU
Dünya Tekvando Federasyonu Başkanı Chungwon Choue da, ikinci kez geldiği Antalya'da Para-Tekvando Dünya Şampiyonası yapıldığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Tokyo'da yapılacak Paralimpik Oyunları'nda ilk defa para-tekvando branşının dahil olacağını anlatan Choue, "Türkiye dünya tekvandosunda çok önemli bir ülke. Türk tekvandocuların Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda iyi sonuç alacağını düşünüyorum. Türkiye her zaman büyük tekvando turnuvalarına ev sahipliği yapıyor. Türkiye'de şimdiye kadar hiç yapılmayan Büyükler Dünya Şampiyonası'nın da yakın zamanda düzenleneceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: