Antalya
05.02.2019
A
GÜNCEL , KÜLTÜR-SANAT
ANSAN'da 'Sarıkamış' sergisi
ANSAN'da 'Sarıkamış' sergisi

Ressam Mustafa Özdemir'in "Sarıkamış" temalı kişisel resim sergisi Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) Sanat Galerisi'nde açıldı.

11 Şubat'a kadar açık kalacak sergide Özdemir'in akrilik ve yağlı boya ağırlıklı natürmort, peyzaj, portre ve grup kompozisyonlarından oluşan resimleri yer alıyor.

24. KİŞİSEL SERGİSİ

"Sarıkamış" sergisinin 24. kişisel sergisi olduğunu belirten  Mustafa Özdemir, "Sarıkamış'ta yaşadıklarımızın yıldönümü bir ay kadar öncesine tekabül ediyordu. Resimlerin önemli bölümü o dönemde yapılmış resimler. Resimlerin bir başka bölümü pazar esnafını, kapalı pazarda satış yapan esnafımızı, balıkhane esnafımızı, sokak satıcılarımızı konu alıyor. Mülteci dramı ile ilgili de resimler bir üçüncü bölümü oluşturuyor. Sergiye Ankara ve Sivas katliamlarıyla ilgili birer eserimi de koydum" diye konuştu.

ÖTEKİNİN ACISINI İŞLEDİM

Toplumcu gerçekçi temalar içeren resimler yaptığını belirten Mustafa Özdemir, "Acı hissedebiliyorsanız canlısınız. Ama başkansının acısını hissedebiliyorsanız insansınız. Nâzım Hikmet'in, Hiroşima'da ölenler için şiir yazabilmesi bu hissi duymasıyla ilgilidir. Ben, 'Dalgaların arasında kalan insanlık' temasıyla mülteci kardeşlerimize resimler yapıp sergimde verirken aynı kaygıyı güttüm. Pazaryerindeki satıcıdan, ağ toplayan balıkçıya kadar, herkesin acısı benim de acım. Resimlerimde bu acıyı, ezilenin, dışlananın, ötekinin acısını işlemeye, paylaşmaya çalıştım" ifadelerini kullandı.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: