Antalya
02.02.2019
A
GÜNCEL , YAŞAM
Sigortasız afetzedeler Meclis gündeminde
Sigortasız afetzedeler Meclis gündeminde

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer afetten zarar gören işletmelerini sigorta yaptıramayan üreticilerin sorunlarını TBMM'ye taşıdı.

 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması için TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi veren Özer, Oktay'a, “Sigortalı olsun olmasın tüm üreticilerimize zararlarının karşılığı olarak maddi destekte bulunulması düşünülüyor mu?” sorusunu yöneltti.

 

 

'ONLARINKİ ZARAR DEĞİL Mİ?'

Seralardaki hasar için Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi’nden (TARSİM) çiftçilere 35 milyon lira ödeme yapılacağını belirten Aydın Özer, “Gerek mülkiyet sorunu yüzünden gerekse maliyetini karşılayamadığı için sigorta yaptıramamış üreticilerimiz var, onlar ne olacak, onlarınki zarar değil mi?” dedi. Cumhurbaşkanının afetzedeler için "Devletin ne gerekiyorsa yapacak" dediğini hatırlatan Özer, önergesinde, "Sigortası olsun olmasın serası, tarım arazisi zarar gören, ürün veya hayvan kaybı yaşayan tüm üreticilerimize zararlarının karşılığı olarak maddi destekte bulunulması düşünülüyor mu? Sigortası olsun olmasın tüm üreticilerin zararlarının karşılanması düşünülmüyorsa, 'Devlet ne gerekiyorsa yapacak' ve 'Afette ortaya çıkan zararları telafi etmek için' ifadelerinden anlaşılması gereken nedir, düşünülen planlama nedir? Cumhurbaşkanının “Gerek bu afette ortaya çıkan zararları telafi etmek gerekse bundan sonra başımıza gelebilecek benzer hadiselerde yıkımların önüne geçmek için gereken çalışmaları yürütüyoruz” ifadesinde sözüne ettiği benzer hadiselerde yıkımların önüne geçmek için yürütülen çalışmalar nelerdir? Türkiye’de iklim değişikliğine neden olan projelerle ilgili bir araştırma var mıdır?" sorularına yer verdi.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: