Antalya
01.02.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Kepez'de 'Sıfır Atık Projesi' semineri
Kepez'de 'Sıfır Atık Projesi' semineri

EVRE ve Şehircilik Bakanlığı'nın vizyon projesi olarak kabul edilen 'Sıfır Atık Projesi'ne Kepez Belediyesi de destek verdi.

ÇAntalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Kepez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü işbirliğiyle eğitim semineri düzenlendi. İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun engellenmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağın ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını amaçlayan 'sıfır atık' projesi konusunda Kepez Belediyesi personeli bilgilendirildi. Belediyenin Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen seminerde, atıkların, cam, plastik, sıvı, kağıt gibi sınıflara evlerde ve iş yerlerinde ayrıştırmayı amaçlayan sıfır atık projesi anlatıldı. Eğitim videosu ile başlayan seminere Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Mühendisleri Zehra Gülen ve Cemil Tunçyürek, konuşmacı olarak katıldı.ATIKLARIN YÜZDE 12'Sİ GERİ KAZANILIYOR

Atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş Türkiye bırakılması hedefiyle projenin uygulanmaya başlandığını belirten Cemil Tunçyürek, sıfır atık projesinin tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılarak insanlığın geleceği adına bir sorumluluk hareketi olarak uygulanması gerektiğini vurguladı. Tüketimin artmasının kaynaklar üzerinde baskı oluşturduğunu ve kaynakların azaldığını belirten Tunçyürek, “Sıfır atık projesi 2018 ile 2023 yıllarını kapsayan bir eylem planıdır. 2018'de ilk olarak kamu kurumlarında, eğitim kurumlarında, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, eğlenme tesislerinde ve büyük iş yerlerinde uygulamaya geçildi. 2023 yılında da tüm Türkiye'de uygulamaya geçilmesi planlanmaktadır. Gününüzde atıkların yüzde 12'si geri kazanılmakta, yüzde 88'i ise depolama tesislerine gönderilerek bertaraf edilmektedir. Bakanlığımızca bunun yüzde 35'inin geri kazanılması hedeflenmektedir" diye konuştu. (DHA)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: