Antalya
31.01.2019
A

İçi çürümüş bir toplum

Hayatımızın bir bölümünde karşılaştığımız olaylar, bazen toplumun genel yapısını çizer bize. Kimi zaman yolda yürürken, kimi zaman bir toplantıda, kimi zaman da o an nerede bulunuyorsak orada.

 Yine rutin olarak işten çıkıp, arkadaşlarım ile buluşmak üzere ışıklara gitmek için otobüse bindim. İlk anlarda gayet sakin seyrinde ilerlerken, otobüsün orta bölümünde ayakta yolculuk eden bir kadın, “Bu vatan bizim, yerli malı kullanalım. Terörü böyle bitiririz. Şehitlerimize yazık” diye bağırmaya başladı. İlk anlarda otobüste bulunan yolcular olayı anlamaya çalışırken, bazıları da,  kadını tanıdıklarını ifade ederek, “Bu kadın hep böyle. İki güne bir aynı otobüste karşılaşıyorum. Akli dengesi bozuk” diyerek açıkladı durumu.

Zaten bunu bilmesek de kadının normal olmadığı her halinden belliydi. Buraya kadar her şey olağan dışı gelişse de normal diyebileceğimiz bir durumdu. Tam gözlerimi kadından ayırmış, telefonuma çevirmiştim ki; arka koltuktan bir adam, kadına müdahale ederek, “Ben Türk milliyetçisiyim. Benim kafamın tasını attırma. Seni döverim” diyerek kadının üzerine yürüdü. Bu anlarda da otobüste bulunan hiç kimse ‘Abi sen uyma ona’ demek dışında müdahale etmedi. Yani adamı ne tutan oldu, ne de ‘Sen ne yapıyorsun’ diyen.

Dayanmayıp adama dönerek, “Belli ki akli dengesi yerinde değil, neden uyuyorsunuz” diyecek oldum; adam sözlerimi ağzıma tıkayarak, “O zaman sokağa çıkarmayacaklar böyle aptalları. Banane akli dengesi yerinde değilse” diye cevap verdi. O an toplumun tahammül sınırını, yayılan nefreti, insanların artık birbirlerine karşı değil akli dengesi yerinde olmayan bir kadına dahi tahammül edemediğini o adamın gözlerinde gördüm.

Siyasilerin her gün gazete ve televizyonlar aracılığıyla kullandığı kaba üslup, milliyetçilik ve vatan üzerine yapılan siyasetin ‘terörizme’ dönüştürülerek sunulması, bu ülkede vatan haini, terörist olmanın ne kadar kolay olduğunun göstergesiydi.  Toplumun ayrıştırılmasının izlerini tabanın psikolojisinden görebilmek mümkündü. Kendini Türk milliyetçisi olarak tanımlayan, güya vatanını milletini sevdiğini söyleyen bu kişi, akli dengesi yerinde olmayan bir kadının üzerine yürüyecek kadar delikanlıydı.

Ya otobüste bulunan diğer insanlar...

Şoför de dahil olmak üzere herkes, adamı susturmaya çalışmak yerine kadına yönelerek, susmasını söyledi. Hatta bir ara kadının otobüsten indirilmesi dahi teklif edildi. Ben tüm bu yaşadıklarımı şok içerisinde izlerken, bir yandan da toplumda meydana gelen çözülmeyi, ayrışmayı ve çürümeyi gözlemledim. Artık birbirimize değil, akli dengesi yerinde olmayan bir kadına dahi tahammül edemiyoruz. Milliyetçilik ve vatan aşkı bazı insanlarda yanlış vücut bulmuş. Olayı tamamen yanlış anlamışlar.

Bu arada, ben Işıklarda otobüsten inerken, kadın hala ‘Birlik olalım, teröre geçit vermeyelim. Yerli malı kullanalım” diye bağırıyor, kadının üzerine yürüyen adamda, “Kadını dövmekle tehdit etmeye, diğer yolcular susmaya devam ediyordu. Umarım kadın sağ salim evine ulaşabilmiştir.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok