Antalya
30.01.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Afet desteği zamanında yapılsın
Afet desteği zamanında yapılsın

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) ocak ayı olağan meclisinde konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, "Hükümet açıklamalarını yaptı, afet desteğinin zamanında yapılmasını bekliyoruz" dedi.

"Afet deyip geçmemek, iklim değişikliği gerçeğini iyi anlamak zorundayız" diyen Davut Çetin, "Küresel ısınma birden bire sıcaklık artmasıyla gelmiyor, aşırı yağış, aşırı soğuk ve aşırı sıcak dalgaları şeklinde geliyor. Bu nedenle erken uyarı sistemlerinden altyapıya ve seraların yapısına kadar her alanda önlem almalıyız. Yalnızca tarımda değil, her alanda iklim değişikliğine karşı önlem almak gerekiyor. Çevrenin korunması konusunda daha bilinçli olmalı, afetlerden ders çıkarmalıyız" diye konuştu.

 

SERA SİGORTASININ GELİŞMESİ GEREKİR

"Antalya'da 278 bin dekar sera alanının 65 bini cam sera, 187 bini plastik. Plastik seraların çoğu yeterli altyapıya sahip değil. Antalya'da seraların ciddi biçimde elden geçirilmesi gerekiyor. Hatta toplu sera bölgelerinin organize sera bölgesi ilan edilip hem altyapı hem yönetim bakımından modernizasyonunu konuşmalıyız" diyen Çetin, "Diğer taraftan sera sigortasının da gelişmesi gerekiyor. TARSİM genel müdürü yeni açıklama yaptı, Antalya'da sigortalı sera alanı 60 bin dekarın üzerine çıkmış, 26 bin üretici poliçe sahibi olmuş. Fakat diğer taraftan 60 bin dekar henüz toplamın küçük bir bölümü. Bu konuda teşvik edici adımlar atıldı, daha fazlasına ihtiyaç olduğu da görülüyor" ifadelerini kullandı.

 

 ALKOLLÜ İÇKİDE VERGİ YÜKÜ AZALTILMALI

İçecek ve içki sektöründen ATSO 5. Grup üyelerinin alkollü içkilerdeki vergi yüküyle ilgili şikâyetlerini gündeme getiren Davut Çetin, "Üyelerimiz bu vergi yükü yüzünden hem üreticinin hem de restoran, eğlence ve bağcılık sektörlerinin kaybettiğini, ayrıca kaçak üretimin tekrar arttığını belirtmişler. Duyduğumuz kadarıyla, artık birçok insan evde içki üretiminde uzmanlaşmış durumda. Aşırı vergi içki tüketimini artırıcı yönde etki etmeye başlamıştır. Olan sektöre, turizme, restoranlara ve üzüm üreticilerine olmuştur. Dolayısıyla bu vergi yükünün azaltılması yararlı olacaktır" sözlerine yer verdi.

 

KDV ALACAKLARI İÇİN SONUÇ BEKLİYORUZ

TOBB Ekonomi Şurası'na katılamadıklarını ancak bir Antalya raporu hazırlayıp sunduklarını belirten Çetin, "Raporumuzda kredi ihtiyacı ve KDV alacakları konusuna öncelik verdik. Hal kanunu, tarım işletmelerinin ruhsat almalarındaki sorunlar ve sera modernizasyonu teşviklerini gündeme getirdik. Ekonomi şurasında KDV alacakları için mahsuplaşma veya tahville ödeme gibi öneriler oldu. Sayın Cumhurbaşkanı da KDV alacakları için çalışma yapılacağını açıkladılar, artık bir sonuç bekliyoruz. 8 Şubat’ta TOBB ve Bankalar Birliği ile bölgesel istişare toplantısı yapacağız. TOBB Başkanımız ve banka genel müdürleri Antalya’da olacaklar. Antalya’nın kredi sorunları bizzat en yetkili kişilerle konuşulacak" şeklinde konuştu.  

 Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: