Antalya
30.01.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
'Halkın enflasyonu' patladı
'Halkın enflasyonu' patladı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, ocak ayında gıda harcamalarında bir önceki aya göre yüzde 14,75, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 55,3 oranında arttığını belirtti.

 

 

"Sendikamızın Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, Ankara’daki pazar ve marketlerden düzenli olarak derlediği fiyatları esas alarak yaptığı 'halkın enflasyonu' araştırmasının ocakayı sonuçları, gıda fiyatlarında ocak ayında patlama yaşandığını, dar ve sabit gelirliler üzerindeki gıda enflasyonu baskısının ağırlaşarak devam ettiğini gösteriyor" diye konuştu.

 

GIDA HARCAMALARI

Araştırmanın, en yoksul yüzde 10’luk kesimin harcadığı her 100 liranın 31 lirasını gıda için yaptığını, en zengin yüzde 10’luk kesimin 100 liralık harcaması içiinde gıdanın payının 13 lirada kaldığını gösterdiğini belirten Balık, "Türkiye’deki aileler gıda için harcadıkları her 100 liranın 17,9 lirasını pirinç, ekmek, bulgur, buğday unu, makarna ve şehriye gibi ürünlere harcıyor. Dünyanın belki de en yüksek fiyatlarının geçerli olması nedeniyle et ve balık için yapılan harcamalar gıda harcamalarının yüzde 22,4’ünü oluşturuyor. Süt, peynir, tereyağı ve diğer süt ürünleri ile yumurtanın gıda harcamaları içerisindeki payı ise yüzde 13,4’ü buluyor. Türkiye’de gıda için harcanan her 100 liranın 5,5 lirası tereyağı dışındaki yağlara,10,8 lirası meyveye, 15,1 lirası sebzeye, 6,1 lirası şeker, reçel, bal gibi gıda ürünlerine, 3,1 lirası çay ve kahveye, 3,6 lirası alkolsüz içeceklere, 2,2 lirası ise diğer gıda maddelerine ayrılıyor" dedi.

YOKSUL EKMEK, ZENGİN ET - BALIK YİYOR

"TÜİK’in araştırmalarına göre yoksullar gıda harcamalarının büyük bölümünü ekmek, tahıl ve sebzeye ayırırken, zenginlerin gıda harcamalarının büyük bölümünü et, balık ve deniz ürünleri meydana getiriyor" diyen Mehmet Balık, "Gıda harcamalarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,3 oranında artış gözlendi. Ocak 2019 itibariyle son bir yılda ekmek, un, bulgur, makarna ve benzerlerinin fiyatlarında yüzde 32,7, et-balık fiyatlarında yüzde 15, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatları yüzde 27,7 oranında artış kaydedildi.  Ocak 2018’e göre katı ve sıvı yağ fiyatları yüzde 17,8oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 163,5oranında, sebze fiyatları ise yüzde 230,7 oranında artış gösterdi.  Bakliyat fiyatları yüzde 1,7 diğer gıda fiyatları ise yüzde 15 oranında arttı" ifadelerini kullandı.   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: