Antalya
29.01.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Mendirek sos veriyor
Mendirek sos veriyor

Kaleiçi Yat Limanı mendireğinde fırtına nedeniyle hasarlar oluştu; mendireğin derzlerinde yıpranma ve açılmalar oldu

  Deniz Temiz Derneği - TURMEPA Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İzzet Ünlü, "Kaleiçi Yat Limanı Mendireğinin durumu hiç iyi değil. Geçmişte yapılan hatalara ve vurdumduymazlığa karşı mendirek hâlâ direniyor, fakat ileride olacak bir dalga hareketi Antalya Kaleiçi Yat Limanı için risk teşkil ediyor" yorumunda bulundu.

 

 

FELAKETİN GELMESİNİ BEKLEMEK GEREKMEZ

Mendireğin Mermerli tarafının da risk teşkil ettiğini belirten İzzet Ünlü, "Derzlerin açılması ciddi bir durum. Felaketin gelmesini beklemek gerekmez. Oraya bir an önce müdahale edilmelidir. Liman mühendislerinin de teknik açıdan inceleme yapıp, bir durum değerlendirmesi yapması gerekir. Dalga kuvveti var, dalganın aşındırması var. Daha önce Boğaçay'daki birinci köprüde yaşadık. Mendireğin Mermerli tarafı da hatalı yapıldı. Mermerli tarafının denizi kesmesi açısından biraz daha geride yapılması gerekiyordu" diye konuştu.

 

 

TSUNAMİ ETKİSİ OLUŞUR

"Mendirekte sadece dalga hareketi yok, yer hareketi de var. Bu nedenle yatma söz konusu" diyen Ünlü, "Orada 15 yıldır esnaflık yapan biriyim. 2015 yılından beri bu sorun var. O dalgalar mendireği aşıp amfi tiyatroya kadar geliyor. Dalganın etkisiyle Allah korusun dalgakıran gider, tsunami etkisi oluşur, teknelerde can ve mal kaybı olur" uyarısında bulundu. Balıkçı Barınağı'nda da benzer hataların yapıldığını söyleyen Ünlü, "Mendireği biraz uzatın dedik. Balıkçı Barınağı da Manavgat'a doğru açık" ifadelerini kullandı. 

 

 

ÇEKEK YERİNİN KALDIRILMASI RİSK TEŞKİL EDİYOR

"İskele Camisi'ni geçtikten sonra surların altında çekek yeri vardı. Savaş gibi olağanüstü durumlarda, teknelerin batması çıkması gibi durumlar olur, o tür koşullarda, teknelerin karaya alınması ya da denize indirilmesi için düşünülmüştü" diyen İzzet Ünlü, "Hobi balıkçılığı yapanlar, ufak tekneleri olanlar, arabalarının ardında teknelerini getirip oradan denize indirebiliyorlardı. O çekek yeri Akaydın döneminde yapılan düzenleme sırasında kaldırıldı. Şimdi bu iş balıkçı barınağında yapılıyor. Kaleiçi Yat Limanı'ndan yer kazanacağız diye çekek yerinin kaldırılması tekneler açısından risk teşkil ediyor" dedi.   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: