Antalya
29.01.2019
A
GÜNCEL , SAĞLIK
Kaplıcada şifa yerine dert bulmayın
Kaplıcada şifa yerine dert bulmayın

Sömestr tatiliyle birlikte termal bölgelerinde fazlasıyla yoğunluk yaşandığına dikkat çeken Dr. Buğra Buyrukçu, “Bilinçli kullanılmaması halinde kaplıcalar şifa yerine dert kaynağı olabilir” dedi.

 Fitoterapi Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, yarıyıl tatilini alternatif yöntemlerle değerlendirmek isteyen sayısız ailenin termal bölgelerine akın ettiğini belirtti. Türkiye’nin kaplıca cenneti olduğunu vurgulayan Dr. Buyrukçu, her bölgede faaliyet gösteren termal tesislerin popülaritesinin giderek arttığını bildirdi.

 UYKUSUZLUK VE HUZURSUZLUK GELMEKTEDİR

  Ailelerin hem dinlenmek ve eğlenmek, hem de şifa niyetiyle kaplıcalara gittiğini hatırlatan Buyrukçu sözlerine şöyle devam etti:  “Termal suların birçok hastalığa çare olduğu, rahatsızların tedavisinde maksimum etki oluşturduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Özellikle son yıllarda termal tesislerin sayısı, kalitesi ve niteliğindeki artış, daha fazla sayıdaki insanımızın kaplıcalarla tanışmasına, şifa aramasına olanak vermiştir. Kaplıcaların sağlık üzerindeki olumlu etkisi yüksek olmasının yanı sıra bilinçli kullanılması da önemlidir. Aksi taktirde termaller şifa yerine dert kapısı olabilir. Kaplıcalarda en sık görülen sorunların başında yanık, nefes darlığı, ağrılarda ve ateşte artış, bulantı ve kusma, ishal ya da kabızlık, çarpıntı, aşırı terleme veya üşüme, uykusuzluk ve huzursuzluk gelmektedir. Bu şikayetler başladığında kaplıcaya ara verilmeli ve hekime başvurulmalıdır.” (İHA)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: