Antalya
28.01.2019
A
ÇEVRE , YAŞAM
Antalya 3 günde 5 hortuma direndi
Antalya 3 günde 5 hortuma direndi

Antalya’da Perşembe günü Kemer, Kumluca ve Firike ilçelerinde yaşanan hortumun yaraları sarılmaya çalışılırken ikinci dalga önceki gün geldi.

 Sabah saatlerinde Kumluca ilçesi Salur mahallesinde ortaya çıkan hortum, 3'ü çocuk 5 kişiyi yaraladıktan sonra Doğuya doğru kaymaya başladı. Saat 10.58 civarında Antalya merkez ve Havalimanını da içerisine alacak şekilde saatteki hızı  133 kilometreye ulaşan hortum ve fırtına  apronda  iki otobüs 1  minibüsü devirdi. Aralarında yolcularında bulunduğu 12 kişi yaralanırken 2 uçakta ve 1 polis helikopterinde hasar meydana geldi.  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2 kişinin hayatını kaybettiği Antalya'daki hortum felaketinde 2 binanın tamamen yıkıldığını, 21 ağır hasarlı, 208 az hasarlı olmak üzere toplamda 229 binada hasar tespiti yapıldığını açıkladı. 

 

 

FIRTINA AĞAÇLARI KÖKÜNDEN SÖKTÜ

Kentte etkili olan fırtına ağaçları kökünden söktü. Devrilen ağaçlar seyir halindeki iki aracın üzerine devrildi. Sabah saatlerinde başlayan fırtına, kent merkezinde hayatı adeta felç etti. Sağanak ve doluyla birlikte saatte 50 kilometre hıza ulaşan rüzgar, ağaçları kökünden söktü. Kentin en işlek caddesi 100. Yıl Bulvarı üzerinde seyir halindeki olan iki otomobilin üzerine yüksekliği 10 metreyi bulan dev ağaçlar devrildi. Araçlarda maddi hasar meydana gelirken, hafif yaralanan sürücüler de çevredeki vatandaşların yardımıyla otomobillerden çıkartıldı. Bölgeye sevk edilen itfaiye ve belediye ekipleri, ağaçları parçalayarak bulunduğu yerden çıkarttı.  Sürücülerden Nuri Bekmez olay anını, "Yolda ilerlerken birden üstümüze devrildi. Çok şükür hafif atlattık" sözleriyle anlattı. Trafiğin tek şeritli verildiği bulvar üzerinde yağmur ve doluya aniden yakalanan vatandaşlar da, çareyi binaların altına sığınmakta buldu. (İHA)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: