Antalya
28.01.2019
A
GÜNCEL , SAĞLIK
Aşı candır, hayat kurtarır
Aşı candır, hayat kurtarır

Antalya Tabip Odası'nın Antalya İl Sağlık Müdürlüğü'yle birlikte düzenlediği  "Bağışıklama Kursları" tamamlandı

Birinci basamak aile hekimlerine yönelik düzenlenen Antalya Tabip Odası Onur Kurulu Üyesi - Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Sevtap Velipaşaoğlu ve İl Sağlık Müdürlüğünden konuşmacıların yer aldığı "Bağışıklama Kursları"nda "Aşı candır, hayat kurtarır" ana teması altında aşıların sağlık için önemi, aşılarla ilgili gelişmeler, hayatımıza giren yeni aşılar gibi konular ele alındı.

 

YÜZYILIN EN ÖNEMLİ KAZANIMI

Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Aydan İzgi, aşıların insanların kitlesel şekilde hastalanmasına hatta ölümlerine neden olan bulaşıcı hastalıklarla mücadelede geçen yüzyılın en önemli halk sağlığı kazanımı olduğunu vurgulayarak, "Aşılar, bireysel yararları yanında toplum bağışıklığını ve aşı olanlar sayesinde kırılgan kesimlerin korunmasını sağlaması açısından da çok önemlidir; bir anlamda toplum dayanışması örneği oluşturur" diye konuştu.

 

 

İLÇELERDE DEVAM EDECEK

Yoğun ilgi gören eğitimlerimizle birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışan 418 aile hekimi meslektaşımıza ulaştık. Eğitimler, bağışıklamada temel ilkeler, rutin ve rutin dışı aşılar, risk gruplarının aşılanması, aşı karşıtlığı, uygulamada karşılaşılan sorunlar konuları temelinde interaktif şekilde sürdürüldü" diyen Aydan İzgi, "Hekimler sahada toplumla birebir temaslarında karşılaştıkları sorunları paylaşma, değerlendirme ve ortak tutum belirleme fırsatları buldular. Eğitim sonrasında meslektaşlarımız aşılarla ilgili bilgilerini güncelleme gereksinimi duyduklarını, eğitime ilişkin olumlu geri bildirimlerini odamıza ilettiler. Bağışıklama Kurslarımızı İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte ilçelerimizde de devam ettirmeyi planlıyoruz" dedi.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: