Antalya
26.01.2019
A
GÜNCEL , EĞİTİM
AÜ öğretim üyelerinden büyük başarı
AÜ öğretim üyelerinden büyük başarı

Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğretim üyelerinin, "Çoklu Frekans Akım Uygulamalı Çift-Bant Aktif Termal Görüntüleme" başlıklı "Tıbbi Görüntüleme Yöntemi" buluşu uluslararası incelemeli olarak Amerika Birleşik Devletleri Patenti aldı. 

  “Method And System For Dual-Band Actıve Thermal Imagıng Usıng Multı-Frequency Currents” (Çoklu Frekans Akım Uygulamalı Çift-Bant Aktif Termal Görüntüleme) başlıklı buluş, Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Dr. Öğr. Üyesi Hamza Feza Carlak ve ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Nevzat G. Gençer ve Prof. Dr. Cengiz Beşikci tarafından geliştirildi. Buluşla, meme kanseri tanısında kızılötesi ve elektriksel görüntüleme yöntemlerini bir arada kullanarak performansı daha yüksek melez (hibrit) bir sistem oluşturmak amaçlanıyor.

EH YAYGIN KANSER TÜRÜ

Meme kanserinin en yaygın kanser türü olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Hamza Feza Carlak, "Meme kanseri tanısında herhangi bir altın standart bulunmaması nedeniyle, kızılötesi ve elektriksel görüntüleme yöntemlerini bir arada kullanarak performansı daha yüksek melez (hibrit) bir sistem oluşturmayı amaçladık. Buluşu meydana getiren ana fikir, dokunun frekansa bağlı elektriksel özelliklerinin tanı amacıyla kullanılabilmesi ilkesine dayanmaktadır. Yaklaşımın getirmiş olduğu en büyük yenilik; dokunun elektriksel empedansının frekansla değişmesi sonucunda, vücuda, güvenlik sınırları içinde farklı frekanslarda elektriksel akım uygulayarak, farklı detaylar içeren çoklu (aynı doku için birden fazla termal görüntü) termal görüntünün elde edilebilmesidir" diye konuştu. (İHA)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: