Antalya
26.01.2019
A
GÜNCEL , SEKTÖR
ATSO'da 'deprem gerçeği' konuşuldu
ATSO'da 'deprem gerçeği' konuşuldu

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 44. Grup (Mühendislik) Meslek Komitesi ve TMMOB Harita Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şubesi'nin işbirliğiyle düzenlenen Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener'in konuşmacı olduğu 'Deprem Gerçeği: Bildiklerimiz, Bilemediklerimiz ve Antalya' semineri büyük ilgi gördü.

 ATSO Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ayanoğlu, TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ufuk Aydın, TMMOB'ye bağlı çok sayıda oda başkanı ve yöneticileri, sektör temsilcileri ve akademisyenler katıldı. Toplantının açılışında bir konuşma yapan Mustafa Ayanoğlu, doğal afetlere bilimsel bakış açısı ile hazırlanılması gerektiğini kaydetti ve gelişmiş ülkelerdeki uygulamalardan örnekler vererek şöyle konuştu:

EN BÜYÜK 18 EKONOMİDEN BİRİ

“Bugün dünyanın en büyük 3'üncü ekonomisi konumundaki Japonya'da deprem hayatın bir rutini haline gelmiş durumdadır. Birçok ülkede yıkıma neden olabilecek büyüklükteki depremler herhangi bir can veya mal kaybının yaşanmadığı sıradan bir olay olarak değerlendirilmektedir. Çünkü Japonlar teknolojiyi, bilimsel yaklaşımı kullanarak önlemler almışlar, binalar ve yapılar için standartlar belirlemişler, halkı bilinçlendirmişler ve depremle birlikte yaşamayı öğrenmişlerdir. Bakınız; Hollanda dediğimiz yer, bugün büyük bir kısmı deniz seviyesinin altında yer alan, 1300'lü yıllarda sel felaketi ile 50 bin vatandaşını kaybetmiş bir ülkedir. Bilimsel yaklaşıma dayanan adımlar ve önlemler sonucunda gelinen noktada Hollanda'da 1953'ten bu yana herhangi bir sel baskını yaşanmıyor. Ülke, denizden aldığı toprakları da kullanarak dünyanın en büyük 18'inci ekonomisi haline gelmiş durumdadır." (DHA)
 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: