Antalya
24.01.2019
A
GENEL , GÜNCEL , POLİTİKA , SEKTÖR
Üretici, gerilim hatları altındaki toprağa talip
Üretici, gerilim hatları altındaki toprağa talip

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, ATB’nin ‘Kent Buluşmaları’ toplantısına katıldı. Tarım sektöründe arazi bulmakta zorlandıklarını belirten ATB üyesi Abdullah İnan, CK Akdeniz Elektrik’in güzergâhındaki gerilim hatlarının altlarında kalan arazilerin sektöre tahsisini talep etti. Karaloğlu, “Bu konuda çalışalım, mantıklı bir talep” cevabını verdi

 

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen 'Kent Buluşmaları' toplantısına katıldı. Tarım ve turizmin gündeme alınıp değerlendirildiği toplantıda Vali Karaloğlu, sektör temsilcilerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi. Antalya’nın Türkiye'nin tarımsal üretim merkezi olduğuna dikkat çeken Vali Karaloğlu, "Antalya üretiyor. Antalya'nın rakamlarına baktığımızda bir önceki seneye göre bitkisel ve hayvansal üretim açısından büyüdüğünü görüyoruz. Son iki yılda yaş sebzede yüzde 2'lik, meyvede yüzde 7'lik bir artışın olduğunu biliyoruz. Kırmızı et üretiminde yüzde 22'lik bir artış var" diye konuştu. Antalyalı çiftçinin korunması ve daha bilinçli hale getirilmesi kapsamında tarım iş müdürlüğü ile çalışmalar yaptıklarının altını çizen Karaloğlu, en büyük sorunun sera atıklarının bertaraf meselesi olduğunu vurguladı.

500 GENCİMİZ KÖYLERE DÖNDÜ

Sera atıklarının bertaraf edilmesini bir türlü sağlayamadıklarını belirten Karaloğlu, “Ortak aklı ortaya koyarak bölgesel çözümlerle bu durumu ortadan kaldırabiliriz. Daha önce projeler yapıldı; ama hayata geçirilmedi. Antalya olarak bu durumu çözmemiz lazım. Sera atıklarının yakılması da çözüm değil. Bunu biyolojik metotlar ile yok edecek bir yol bulmamız lazım. Tarım il müdürlüğü ile bu konuda çalışma yapıyoruz” ifadelerine yer verdi. Tarım konusunda önemli sorunlardan birinin de kırsalda azalan genç nüfus olduğuna vurgu yapan Karaloğlu, "İlçe müdürlüklerimiz ile çiftçiye eğitim veriliyor. Kırsalda genç nüfus kalmadı. Kırsalı boşalttık. Kırsalda yaş ortalaması 60. Hükümet genç nüfusu kırsala yöneltmek amacıyla programlar uygulandı. Antalya’da 15 milyon hibe verdik. 500 gencimiz bu çalışmaya destek verdi köylerine dönerek tarımsal sektöre hizmet ediyor" dedi.

ATB’DEN HAZİNE ARAZİSİ TALEBİ

Vali Münir Karaloğlu’nun konuşmasının ardından söz alan ATB Başkanı Ali Çandır, yaptığı konuşmada Antalya’nın üretim becerisi gelişmiş en iyi kenti olduğuna dikkat çekti. Tarımsal sektör kapsamında Antalya’da en arazinin çok pahalı olduğunu işaret eden Çandır, “Antalya’daki üretim becerisini ekonomiye yansıtmak, ülkeye katma değer katmak için gerek yaş meyve sebze üreticisi,  gerekse süt üreticisi arkadaşlarımız yatırım yapmak istiyor. Antalya’da en pahalı şeylerden biri arazi. Bugün gidip 300- 400 bin liraya arazi alıp da üzerine aynı maliyetle yatırım yapıp bir işletme dönüştürmek çok ekonomik görülmez hale geldi. Bu yüzden bizim yatırımcımız ya dışarıya kaçıyor, ya da yatırım yapmaktan vazgeçiyor. Bu nedenle bizim hazineden talebimiz, bu yatırımları hayata geçirmek için bize hazineye ait arazilerin envanterinin verilmesi ve bize tahsis edilmesi için çalışmalar yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

50 MİLYONLUK İHRACAT GÜCÜ VAR

Bu desteğin sağlandığı takdirde yatırımcısının hazır olduğunu ifade eden Çandır, “Yaklaşık 3 yıl içinde 5 bin kişiye istihdam sağlayacak 40 -50 milyon dolarlık ihracat yapacak bir yatırımcı hazır şuanda. Toprağa ihtiyacımız var” diye konuştu.

GELİRİM HATLARI ALTINDA KALAN ARAZİLER

Tarım sektöründe arazi bulmakta zorlandıklarını ifade eden ATB üyesi Abdullah İnan, CK Akdeniz Elektrik’in güzergâhındaki gerilim ve enerji hatlarının altlarında kalan boş arazilerin sektörde değerlendirilmesini istediklerini kaydetti. Buradaki atıl arazilerin sektöre tahsisi konusunda destek isteyen İnan, “Orman İl Müdürlüğü’nün söz konusu arazilerin sorumluluğunun kendilerinde olmadığını söyledi. Ama ceza kesme yetkisi var. Biz o arazileri değerlendirirsek bölgedeki yangın riski de azalacak. Bir nevi koruculuk yapmış olacağız. Böyle arazi binlerce var. Bu konuda yardım talep ediyoruz” dedi. Vali Karaloğlu, böyle bir taleple ilk kez karşılaştığını belirterek, “Mantıklı bir talep. Neler yapabiliriz bir bakalım. Üzerinde çalışalım” ifadelerine yer verdi. MÜZEYYEN YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: