Antalya
22.01.2019
A
GÜNCEL , POLİTİKA
İcra dosyalarında büyük artış
İcra dosyalarında büyük artış

Budak, icra dosyalarında büyük bir artış gözlendiğine dikkat çekerek, konuyu TBMM’ye taşıdı.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya’nın son on yılda ekonomik büyümeden hak ettiği payı alamadığını söyledi. Antalya’nın ülke ekonomisine tarım, sanayi ve özellikle turizm alanında ciddi katkı sağladığını hatırlatan Budak, konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu.

ANTALYALI BORÇ KISKACINDA

Antalya’da çiftçiden esnafa ve asgari ücretle çalışan işçiye kadar borç kıskacında olduğunu savunan Çetin Osman Budak, “AKP iktidarı tarafından 16 yıldır uygulanan ekonomi politikaları makro düzeyde yapısal sorunların artmasına neden olduğu gibi ticari faaliyetlere darbe vurmuş, sanayi üretimini kısıtlamış, istihdamı daraltmış, bunun sonucunda da milyonlarca yurttaşımızı borç sarmalına sürüklemiştir. Antalya, bu iktidar döneminde büyümeden hak ettiği payı ne yazık ki alamadı.  Antalya’nın tarımda, sanayide ve özellikle turizmde ülke ekonomisine sağladığı ciddi katkı düşünüldüğünde karşılaştığımız manzara iç karartıcıdır” ifadelerine yer verdi.

ANTALYALI ÇİFTÇİNİN REFAH SEVİYESİ

Antalya’nın ülke ekonomisine 2017 yılında tarım sektöründe 6. 6 milyar TL, sanayide 15. 1 milyar TL, turizmin de içinde bulunduğu hizmetler sektöründe 58,1 milyar TL katkı sağladığını hatırlatan Budak, şöyle konuştu: “2007 yılında GSYH'dan aldığı pay yüzde 3.3 iken, 2017 yılında bu rakam yüzde 2.9'a düştü. Kişi başına düşen milli gelirde 2007 yılında ülke ortalamasının 10 basamak üzerinde 5'inci sırada bulunan Antalya, 2017 yılında ortalamanın 2 basamak altında kalarak 12'nci sıraya geriledi. Kişi başına GSYH’dan düşen pay 2007’de 12.627 dolar iken 2018’de bu rakam 10 bin doların altına indi. Antalyalı çiftçi, esnaf, sanayici, işçi ve memurun refah seviyesi artmadı aksine azaldı.”

İCRA DOSYALARINDA BÜYÜK ARTIŞ

Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya’da da özellikle son bir yılda icra dosyalarında büyük bir artış gözlendiğini belirten Budak, “İcradan satışa çıkan gayrimenkul sayısındaki artış son derece dikkat çekici. Bu faiz kıskaçları, tefeciler vatandaşı bitirmiş durumda. Antalyalı bu acı tabloyu hak etmiyor. Son üç yılda Antalya ve ilçelerinde icra takibi başlatılan dosya sayısı nedir?  Son üç yılda Antalya ve ilçelerinde kredi kartı borcu dolayısıyla hakkında icra takibi yapılan kişi sayısı kaçtır? Son üç yılda içerisinde Antalya ve ilçelerinde esnaf ve kefalet kooperatiflerince kullandırılan krediler nedeniyle işleme konmuş haciz dosyası kaçtır?” diye sordu.  (Haber merkezi)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: