Antalya
22.01.2019
A
GÜNCEL , SAĞLIK
Amniyotik bant anne karnında unutulamaz
Amniyotik bant anne karnında unutulamaz

AKDENİZ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. Selahattin Kumru, anne karnında amniyotik bant unutulduğu iddiasıyla isyan edip, doktorlar hakkında itibarsızlaştırma kampanyaları başlatan annelerin bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

  Prof. Dr. Kumru, amniyotik bandın haberlerde sanki gazlı bez veya plaster bant gibi sunulmasının son derece hatalı olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Kumru, amniyotik bantın, hekimlerin anne karnında ameliyat sırasında bıraktıkları bir malzeme olmadığınhı söyledi. Amniyotik bantın bebek anne karnında oluşurken kendi zarlarından kaynaklanan bir uzantı olduğunu belirten Prof. Dr. Kumru, "Adlandırılması bant olduğu için vatandaşlarımız da bunu unutulmuş bir bant zannediyor. Gerçekte öyle olmadığının bilinmesi gerekiyor" dedi.

 HABERLER DOKTORLARI ŞAŞIRTIYOR

Anne karnında unutulan amniyotik bant haberlerinin kendilerini şaşırttığını ifade eden Prof. Dr. Kumru, "Amniyotik bandın anne karnında sanki ameliyatta daha önce bırakılan bir bant ya da makas, alet veya spanç gibi bir şey olduğu izlenimi oluştu. Oysa amniyotik bant, dışarıdan anne karnına gelen bir şey değil. O gebelik sırasında bebeğe ait zarların devamı şeklinde ortaya çıkan, gebeliğin doğasında oluşan bir durumdur. Yani gebeliğin kendisinde oluşan bir durum. Herhangi bir alet bırakma söz konusu değildir" dedi.

 5-15 BİNDE BİR GÖRÜLÜYOR

Bu durumun, nadir görülen bir durum olmasından kaynaklandığını söyleyen Prof. Dr. Kumru, "5 bin ya da 15 binde bir görülen sıklıktan bahsediliyor. Bu amniyotik bant bebeğin herhangi bir yerine yapışacak olursa kol, bacak gibi göbek kordonu gibi, bant bebeğin gelişimiyle birlikte büyüyemediği için yapıştığı yer de büyümeye çalışacak, doğal olarak kanlanmaya çalışacaktır. Örneğin bebeğin koluna yapıştı, kanın yapıştığı yerin daha uzağına gitmesini ve geri dönüşümünü engellerse kan ulaşımı engellenmiş olacak ve kol gelişemeyecek. Ya da aynı olay parmak bölgesindeyse parmak, ayak gelişemiyor. Bazen de bu bant bebeğin göbek kordonuna yapışabiliyor. Eğer göbek kordonuna yapıştı ise kan geçişine engel oluyor. O zaman bebek oksijensiz ve besinsiz kalıp kaybedilebiliyor" diye konuştu. (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: