Antalya
21.01.2019
A

Güzellik, hoş görünme, beğenilme ve saygı görme. İnsanoğlunun yüzyıllardır doruklarda yaşamak için uğraştığı duygular.  Evet, beğenilmek herkesin hoşuna gider, zaten rutin hayatımızda giyim tarzından tutun da, yeme-içme alışkanlığımıza kadar tüm yaşamsal aktivitelerin altında bu yatıyor: Beğenilmek, hoş görünmek ve saygı görmek. Bu duyguların dozu kişiden kişiye değişiyor. Kimisi için önemsiz bir ayrıntı olurken, kimisi içinse hayat felsefesi haline geliyor.

Bunları neden anlatıyorum. Sosyal medyada geçen hafta 10 yıl önce – 10 yıl sonra isimli bir hareket başladı. Bu harekete katılanlar 10 yıl önceki ve şimdiki fotoğrafını yan yana koyarak aradaki değişimi takipçileri ile paylaşıyor. Zararsız ve art niyetsiz gibi gözüken bu hareket, milyonların beğenilme, saygı görme hisselerini depreştiriyor.   Sosyal medyayı günlük hayatın vazgeçilmezi olarak görenlerin, gerçek hayatta neredeyse hiç iltifat almayanların, beğenilme güdüsü had safhada olanların, içine kapanıkların, yalnızların, platonik âşıkların ve daha buraya sığdıramayacağımız farklı kategoriye dahil olanların 10 yıl önceki ve şimdiki halini paylaşması birçok şeyden daha önemlidir.

Neden mi? En yalın anlatımla üstte bahsettiğim gruba dahil olan sosyal medya kullanıcıları yıllar geçtikçe başarı basamağını çıkmıştır! Zaman onları eskitememiş, hayata meydan okumuşlardır. Başarı grafikleri yüksek, etraflarınla örnek alınan, birçok konuda bilgili, fikir alan değil, artık fikir veren kişidirler. Palavra…

Fotoğraflarda kamera oyunları ve filtre yardımıyla daha genç, daha parlak daha güzel, daha yakışıklı olmaya başladı herkes. Kızların hepsi barbie bebek kadar pürüzsüz bir tene sahip artık. Dişler, gözaltı torbaları ve beldeki yağ tabakası da yok edildi mi cillop gibi oluyor kızlarımız erkeklerimiz. Ve bir çok kişi bu özellikleri kullanmasına rağmen, karşısındakini öyle gördüğü zaman hayret duygusu içeren yorumlarda bulunuyor.

Elbette fotoğrafta ışık, renk ve benzeri etkenlerin düzeltilmesine karşı değilim. Fakat güzel / yakışıklı görüneyim derken kendini kaybeden, filtre programlarını dibine kadar kullanan ve sonrasında tanınmaz hale gelenlere karşıyım. Sadece beğenilmek, ‘vay yıllar seni değiştirmemiş’ sözlerini duymak için böyle çaba sarf etmek ne için? Bırakın arkadaşlarınız, sosyal medya dostlarınız, ahbaplarınız sizi sivilceli görsün, kilolu iseniz öyle çıkın insanların karşısına… Tamam o programları da kullanın ama dozunda olsun lütfen. Gerçek hayattaki halinizden bambaşka bir kişiliğe bürünmeyin. Hepimiz yakışıklı, güzel olmayalım.  Memlekette çirkin olmak suç değil!

Paylaş
ETİKETLER:
Yok