Antalya
19.01.2019
A
GÜNCEL , SEKTÖR
Gittigidiyor milyonerler yaratıyor
Gittigidiyor milyonerler yaratıyor

Kullanıcı sayısı 23 milyona ulaşan GittiGidiyor yüzde 40 büyüdü.Kullanıcı sayısı 23 milyona ulaşan GittiGidiyor yüzde 40 büyüdü.

GittiGidiyor Ekonomisi’nin sonuçlarına göre her 100 GittiGidiyor satıcısından 1’i milyoner olurken, Antalya 29 milyoneriyle platformun en çok milyoner çıkardığı şehirler arasında beşinci sırada yer aldı  

Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, 2018 yılını yüzde 40 büyümeyle tamamladı. 23 milyon kayıtlı kullanıcı ve 100 bin satıcıya ev sahipliği yapan platform, 2018’de eğitimleriyle 3 bin KOBİ’nin e-ticarete adım atmasını sağladı. Platformun satıcılarıyla gerçekleştirdiği ‘GittiGidiyor Ekonomisi’ başlıklı araştırmanın sonuçları da hem şirketin yarattığı ekonomiyi ortaya koydu hem de e-ticaretin ülke ekonomisine ve KOBİ’lere sağladığı katkıya ışık tuttu.

 

HER 100 SATICIDAN 1’İ MİLYONER

Analizin sonuçlarına göre, GittiGidiyor’daki 100 bin satıcının 1206’sı yılda 1 milyon TL ve üzeri değerde satış yapıyor. GittiGidiyor Genel Müdürü ve eBay MENA Bölge Direktörü Öget Kantarcı, “Satış geliri açısından, GittiGidiyor’un her 100 satıcısından 1’i milyoner oluyor. Milyoner satıcılarımızın yüzde 10’u kadınlardan oluşuyor ve ortalama 39 yaşındalar” dedi.

 

HERKESE EŞİT FIRSAT TANIYORUZ

“GittiGidiyor milyonerlerine yakından baktığımızda Türkiye’nin 7 bölgesinde 50 şehre yayıldıklarını görüyoruz” diyen Kantarcı, sözlerine şöyle devam etti: “Edirne’den Batman’a, Trabzon’dan Hatay’a yılda 1 milyon TL’den fazla satış hacmine ulaşan milyoner satıcılarımız yer alıyor. Bu tablo da gösteriyor ki, GittiGidiyor Türkiye’nin her yerinde iş kurmak, gelir yaratmak ve başarı hikâyesi yazmak için herkese eşit fırsat tanıyor.” Öget Kantarcı, Antalya’nın 29 milyoneriyle GittiGidiyor’un en çok milyoner çıkardığı şehirler arasında beşinci sırada yer aldığını belirtirken, “Kadın milyonerlerin olduğu şehirler sıralamasında ise Antalya 3 kadın milyoneriyle yedinci sırada bulunuyor” dedi.

 

100 BİN KİŞİYE YENİ İŞ İMKÂNI

GittiGidiyor’un 100 bin satıcısı olduğunu hatırlatan Öget Kantarcı, “Satıcılarımızı kategori ve büyüklük açısından eşit temsil eden 2 bin örneklem arasında yapılan araştırma, GittiGidiyor’da satış yapan işletmelerde ortalama 6,5 kişinin çalıştığını ortaya koydu. Buna göre, GittiGidiyor yaklaşık 650 bin kişinin istihdamına katkı sağlıyor” dedi. Kantarcı, şöyle devam etti: “TÜİK verilerine göre Türkiye’de 3.4 olan ortalama hanehalkı büyüklüğünden yola çıktığımızda, GittiGidiyor’un toplamda 2.2 milyon kişinin geçiminde rol oynadığını söyleyebiliriz. Diğer yandan, işini GittiGidiyor ile e-ticarete taşıyan işletmelerin yüzde 50’si bu nedenle ortalama 2 kişi işe aldığını belirtti. Her 2 satıcımızdan birinin GittiGidiyor’da satışa başladıktan sonra sağladığı bu ek istihdam, 100 bin kişiye yeni iş imkânı yarattığımızı gösteriyor.”

 

 

MOBİLİN SATIŞTAKİ PAYI YÜZDE 50

GittiGidiyor’un, Türkiye’nin ilk online pazaryeri olarak kurulduğu 2001 yılından bu yana e-ticaret sektörüne öncülük ettiğini belirten Öget Kantarcı, bugün Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitesi olarak yoluna devam ettiğini söyledi. 2018’i yüzde 40 büyümeyle kapattıklarını açıklayan Kantarcı, şu bilgileri paylaştı: ”Geçtiğimiz yıl platformumuza katılan 3 milyon yeni kullanıcıyla toplamda 23 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaştık. GittiGidiyor’un mobil uygulama indirilme sayısı yüzde 50 artarak 9 milyona çıktı. Toplam satışın yüzde 50’si mobilden gerçekleşti. Mobilden satıştaki artış oranı yüzde 45 oldu. KOBİ’lerin işlerini büyütmesinde e-ticaretin rolünün büyük olduğunu biliyoruz. Bu nedenle eğitimlerimizle KOBİ’lere rehberlik etmeye devam ettik ve son 1 yılda 3 bin KOBİ’yi e-ticaretle buluşturduk.”

 

200 MARKAYI DÜNYAYA AÇACAĞIZ

2018’de globalleşme yolunda önemli bir adım atarak e-ihracat açılımını başlattıklarını belirten Kantarcı, yerli ürünleri eBay üzerinden 192 ülkede 177 milyon kullanıcıyla buluşturduklarını kaydetti. Kantarcı, “Bir eBay şirketi olmanın avantajıyla 2019’da en az 200 markaya daha e-ihracatın kapılarını açacağız. 2018’de Derimod ile başlamıştık. Bu yıl ürünlerini eBay’de satışa çıkarmak üzere el sıkıştığımız markalar arasına Casper, Tekzen, Defacto ve Ay Yıldız da katıldı” dedi. Kantarcı, GittiGidiyor’un 2019 yol haritasında en önemli yeri e-ihracatın kapladığını vurgulayarak, “KOBİ’leri önce e-ticarete, ardından e-ihracata başlatmak için çalışacağız. GittiGidiyor’da ürün çeşitliliğini daha da artıracağız, kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimini daha ileri taşıyacağız. Bu planlar doğrultusunda önümüzdeki yıl için hedefimiz yüzde 30 büyümek” diye konuştu.  (Haber merkezi)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: