Antalya
19.01.2019
A
ADLİYE , GÜNCEL
Şık'a 'reis' soruşturması
Şık'a 'reis' soruşturması

KHK ile Akdeniz Üniversitesi’ndeki görevinden ihraç edilen Gıda Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık’a bir soruşturma daha açıldı.

Şık’ın ıspanaktaki demir oranını konu aldığı yazıda Temel Reis görselini kullanması soruşturma dosyasına girdi

 

Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şubesi eski başkanı akademisyen Bülent Şık’ın ıspanaktaki demir oranını konu aldığı yazıda Temel Reis görselini kullanması hakkında ikinci bir soruşturma açılmasına neden oldu. T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre, Kocaeli, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ile Antalya’da yapılan ve Sağlık Bakanlığı’nca sonuçları kamuoyuna ve kamu kurumlarına bildirilmeyen, “kanser” araştırmasını halka duyurduğu için 12 yıl hapsi istenen Gıda Mühendisi, akademisyen Bülent Şık’a bir soruşturma daha açıldı. Şık hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, "terör örgütünün propagandasını yaptığı" iddiasıyla soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.

 

 

'REİS' RADARA TAKILDI

Soruşturma dosyasında, Şık’ın ıspanaktaki demir oranından hareketle gıdalardaki nitrat oranlarını konu aldığı, Temel Reis görselinin kullanıldığı yazısı da yer aldı. Şık, ıspanağın çok tüketilmesine neden olan bilimsel hatayı aktardığı yazısında sözü nitratlara getiriyor ve zararlarını aktarıyor. Emniyetin sosyal medyayı tarayan programının “reis” ve “savaş” sözcüklerinden hareketle güncel konularla ilgisi olmayan yazıyı radarına aldığı tahmin ediliyor. TTB’nin yanında olduğunu, yazısını paylaştığı mesajının başına koyan Şık’ın bu nedenle de radara takılmış olabileceği değerlendiriliyor.

 

12 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

Sağlık Bakanlığı ile ortak yürütülen, beş kenti kapsayan kanser araştırmasından uzaklaştırılan Şık, Bakanlığın araştırma sonuçlarını kamu kurumlarına ve kamuoyuna açıklamadığını fark edince, çalışmaları kendi başına yürütmüş; bu kentlerdeki su ve toprakta kanserojen maddelerin bulunduğunu kamuoyuna duyurmuştu. Şık hakkında bu nedenle açılan ilk davada 5 yıldan 12 yıla kadar hapsi istenmekte.

 

 

DESTEK MESAJI SUÇ OLDU

Şık hakkında facebook paylaşımları nedeniyle bir başka soruşturmanın daha yürütüldüğü, Antalya ve İstanbul başsavcılıklarının ve emniyetin eşzamanlı olarak dosyayla ilgilendiği 54 sayfalık araştırma raporu hazırlanarak emniyetin ilgili birimlerinde değerlendirildiği ortaya çıktı. Soruşturma, Şık’ın paylaşımlarında terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla açıldı. Şık, Türk Tabipleri Birliği Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” açıklaması nedeniyle gözaltına alınmalarının ardından destek amaçlı olarak bu sloganı paylaştı. Bu paylaşımlar emniyetin ilgili terör şubesine sorulduğunda, “araştırma kapsamımızda” yanıtı verildi. TSK’nın Afrin operasyonuna karşı atıldığı değerlendirilen mesajlar, propaganda suçu kapsamında sayıldı. Şık’ın sayfasında yer verdiği gazeteci Fehim Taştekin’in ÖSO ile ilgili yazısı, savaş karşıtlığının neden suç sayılamayacağına ilişkin paylaştığı bildiri ve görüşler de araştırma dosyasına konuldu.

 

TEMEL REİS HASSASİYETİ

Dosyada, Şık’ın kaleme aldığı bir yazıya da sosyal medya paylaşımı ile birlikte yer verildi.

Şık, “Robin Williams, Ekşili Ispanak Başı Yemeği ve Nitratlar” başlıklı yazısının iki cümlesinde sularda nitratın en çok çatışmaların çok yoğun yaşandığı Gazze’de görüldüğüne işaret etti. Ancak yazının ne TTB, ne TSK’nın süren operasyonları ne de çatışmalarla ilgisi bulunmuyor. Şık’ın ıspanağın çok tüketilmesine neden olan bilimsel hatayı aktardığı ve sözü nitratlara getirdiği yazısının görselinde Temel Reis kullanıldı. Emniyetin sosyal medyayı tarayan programının “reis” ve “savaş” sözcüklerinden hareketle yazıyı radarına aldığı tahmin ediliyor.

 

 

İSTANBUL BAŞSAVCILIĞINDA

Habere göre, Bülent Şık’ın bilgilerine erişmek için Emniyetin ilginç bir yöntem uyguladığı da dosyayla açığa çıktı. Emniyet, Şık’ın hesap şifresini değiştirmeye çalıştı. Yeni şifrenin hangi e-mail adresine gönderildiğini bu yöntemle saptadı ve elektronik posta adreslerine dosyada yer verdi. Şık’ın nerede soruşturulacağı da tartışma konusu oldu. Antalya ve İstanbul’da eşzamanlı soruşturmalar açılması üzerine konu mahkemeye taşındı. Mahkeme, Şık’ın paylaşımlarının İstanbul’da olduğu dönemde yapıldığı gerekçesiyle “suç yeri” olarak İstanbul’u belirledi. Soruşturma İstanbul Başsavcılığı’nda sürüyor.   Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: