Antalya
18.01.2019
A
GÜNCEL , EĞİTİM
Bilimsel eğitim şart
Bilimsel eğitim şart

Eğitim İş Antalya Şubesi, 2018- 2019 Eğitim Öğretim yılı ilk dönemi değerlendirdi. Şube Başkanı Fatin Iltar, eğitim sistemindeki sorunların sadece bilimsel eğitime dönülmesiyle çözülebileceğini kaydetti.

Eğitim İş Antalya Şubesi, 2018- 2019 Eğitim Öğretim yılı ilk dönemi değerlendirdi. Şube Başkanı Fatin Iltar tarafından yapılan yazılı açıklamada,  sınav sistemlerinde ve müfredatta yapılan değişikliklerden, öğrencilerin tarikat ve cemaatlerin yurtlarına mahkûm edilmesine kadar birçok konunun bu yıla damga vurduğunu ifade edildi.  Milli Eğitim Bakanlığı’nın proje çöplüğüne dönüştüğünü savunan Fatin Iltar, şu ifadelere yer verdi: “Bakanlığın açıkladığı yeni eğitim programı taslağında teneffüslerin uzatılması öngörülmektedir. Bu doğrultuda Antalya İl MEM “Okul 2023” projesi adı altında Antalya’da on iki okulun kabul ettiği ve teneffüslerin 40 dakika olarak uygulanacağı sisteme II. dönem geçecektir. Buradan yetkililere bir kez daha sesleniyoruz ki uygulanacak olan bu proje istismara açıktır bunun için projenin uygulamasından vazgeçilmelidir.”

BİLİMSEL EĞİTİME DÖNÜLMELİ

Eğitim sistemindeki sorunların halen devam ettiğine dikkati çeken Iltar, “Eğitim sisteminde yıllardır yaşanan sorunların, bakan değişikliğine, büyük reformlar gerçekleştirileceği vaadiyle açıklanan vizyon belgelerine rağmen, 2018-2019 eğitim öğretim yılında da artarak devam ettiği görülmektedir. Eğitimde yaşanan yapısal sorunlar karşısında MEB’in somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmek gibi bir amacının olmadığı, eğitimde yaşanan ticarileşme, özelleştirme ve gericileştirme uygulamalarının hız kesmeden devam edeceği görülmüştür. Eğitim sisteminde yaşanan sorunların aşılması, bilimsel olmayan eğitim politikalarını tamamen değiştirmekten geçmektedir. Eğitim-İş olarak, parasız, bilimsel, demokratik, laik, ulusal ve karma eğitim mücadelemize, Atatürk ilke ve devrimlerini anlatmaya, haksızlığa, hukuksuzluğa maruz kalmış tüm eğitim emekçilerinin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.  Müzeyyen YÜCE

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: