Antalya
15.01.2019
A
GÜNCEL , SEKTÖR
Bir suni gündem KENEVİR
Bir suni gündem KENEVİR

Alışveriş poşetlerinin parayla satılmasının yankıları sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın file kullanımını teşvik için bazı illerde kenevir ekimini serbest bırakacaklarını söylemesine Ziraat Mühendisleri Odası Onur Kurulu Başkanı Vahap Tuncer, tepki gösterdi.

Yasak değil, üretim yok

“Seçim öncesi suni gündem oluşturuluyor” diyen Tuncer, “Antalya dahil 19 ilde kenevir ekimine zaten yasak yok. Maliyet yüksek, ekim yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  alışverişlerde plastik poşet yerine file kullanımını işaret etti ve filenin ham maddesi olan kenevir üretiminin artırılması için çalışma başlatacaklarını söyledi. Erdoğan’ın yapılacak çalışmalarla kenevir üretiminin artırılacağına yönelik açıklamaları, gözleri başta Antalya olmak üzere üretim izni bulunan 19 ile çevirdi. Türkiye’de 1933 yılından bu yana üretimi mevzuata bağlanan kenevir, 2016 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yayınladığı Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik ile izne tabi kültür bitkisi statüsüne alındı.

 

 

KENEVİR EKİMİNDE DÜŞEN İVME

Bakanlığın izni dahilinde başta Antalya olmak üzere Bartın, Karabük, Amasya, Yozgat, Burdur, Çorum, İzmir, Uşak,  Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, ve Zonguldak’ta üretilmeye başlandı. Buna rağmen ülkede kenevir üretimi beklenen artışı yakalayamadı. Hatta geçmiş yıllara oranla üretici tarlasından keneviri çıkardı. Nitekim 2004 yılında 3 bin 750 dekarda 30 ton kenevir tohumu üretilirken, 2018 yılına gelindiğinde bu rakam 25 dekarda 1 tona düştü. Buna karşılık Türkiye, dışarıdan kenevir ithal etmeye başladı. 2017'de bin 921 ton kenevir ithalatı için 2 milyon 372 bin dolar ödendi.

1960’LARDAKİ ECEVİT DÖNEMİNİ HATIRLATIYOR

Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Onur Kurulu Başkanı Vahap Tuncer, tüm bu bilgiler ışığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kenevir üretiminin artırılacağına yönelik açıklamalarını değerlendirdi. Erdoğan’ın açıklamalarını yaklaşan yerel seçimler öncesi yaratılmaya çalışılan suni bir gündem olarak nitelendiren Tuncer, durumun 1960’ların sonunda ABD’nin Türkiye’de haşhaş ekimini yasaklaması ve bu yasağa karşı dönemin başbakanı Bülent Ecevit’in karşı çıkma sürecine benzediğini kaydetti. Tuncer, “Bugün, kenevir de böylesi bir uluslararası yasak olmamasına karşın kenevir ekiminin özendirilerek gündeme getirilmesi suni bir tartışma gündemidir” yorumunda bulundu.

KENEVİR ÜRETİMİ AKP DÖNEMİNDE ÇAKILDI

Türkiye’de kenevir üretimin Ak Parti döneminde düşüşe geçtiğini hatırlatan Vahap Tuncer, 2000 yılında bin 244 tonken, 2004’te 30 tona, 2013 yılından bu yana da 1 ton da seyrettiğini hatırlattı. Erdoğan’ın “Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Biz keneviri ithal ediyoruz” sözlerini eleştiren Tuncer, çiftçinin kenevir üretiminden artan maliyetler ve üretim teşvikinin olmamasından dolayı vazgeçtiğini söyledi. Tuncer, “Kenevirin izne tabi olması, üretiminden hasadına, nakliyesine kadar devlet kontrolünde yapılması ve çiftçinin bundan para kazanmaması tarlaların boş kalmasında etkili oldu. Bir de kenevir üretiminde çalışacak işçi ve ustaların artık bulunmaması da etkili” diye konuştu.

 

 

ANTALYA’DA ÇİFTÇİ HİÇ KENEVİR EKMEDİ

Türkiye’nin yanı sıra kenevir ekme izni verilen 19 ilden biri olan Antalya’da da durum vahim. Tuncer, geçen yıl Antalya’da kenevir üretimi için duyuru yapılmasına rağmen izin almak için hiçbir çiftçinin başvuru yapmadığını ve kenevir üretiminin yapılmadığını kaydetti. Kenevir üretiminin artırılması noktasında planlı, programlı devlet teşvikinin yanı sıra, kenevirin işlenmesinde ve sanayide kullanmasında da adımlar atılması gerektiğini ifade eden Tuncer, “Bir dekar alanda 3- 4 defa tarım yapılabiliyor. Bir dekar kenevir 25 dekar ormanın ürettiği oksijene eşdeğer oksijen üretiyor. Bir dekar kenevirden 4 dekar ormandan elde ettiğimiz kadar kâğıt elde edebiliyoruz. Kenevir Antalya’da Elmalı ve Korkuteli’nde daha çok üretiliyor. Ancak çiftçi kenevir yerine artık başka ürünler ekiyor tarlaya. Ciddi teşvikler verilmezse üreticinin kenevir ekeceğini düşünmüyorum. Ayrıca destekler verilmezse Cumhurbaşkanının söyledikleri seçim vaadi olarak kağıt üstünde kalacaktır” açıklamasında bulundu. MÜZEYYEN YÜCE

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: