Antalya
11.01.2019
A
GÜNCEL , KÜLTÜR-SANAT
AKS'de Sabahattin Ali belgeseli
AKS'de Sabahattin Ali belgeseli

Türkiye edebiyat tarihinin önemli isimlerinden Sabahattin Ali'nin yaşam öyküsü ve trajik ölümünü konu edinen "Sabah Yıldızı" adlı belgesel filmin gösterimi yarınsaat 16.00’da Antalya Kültür Sanat (AKS) oditoryumunda yapılacak.

  Gösterimin ardından filmin yönetmeni Metin Avdaç, izleyicilerle biraraya gelecek. Filmde Sabahattin Ali’nin edebiyatçı kimliği, düşünce dünyası ve onu faili meçhul ölüme götüren dönemin sosyo-politik dinamikleri konu ediliyor.

 

 

SABAHATTİN ALİ
1907 yılında Bulgaristan’da doğan, Maarif Vekâleti bursuyla Almanya’da eğitim alan ve dönüşünde yurdun pek çok yerinde Almanca öğretmenliği yapan Sabahattin Ali'nin izini süren belgeselin çekimleri Bulgaristan, Türkiye ve Almanya’da, yazarın bulunduğu kentlerde yapıldı. 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olan belgesel 2011 yılında Kültür Bakanlığı tarafından desteklendi. Yapımcı yönetmenliğini Metin Avdaç'ın, öykü yazarlığını Aslı Avcu'nun, kurgusunu Thomas Balkenhol'ün yaptığı belgesel 2012 yılında vizyona girdi. "Sabah Yıldızı"nın 20 TL olan biletleri AKS gişelerinden temin edilebiliyor.  Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: