Antalya
11.01.2019
A
GÜNCEL
Mecliste Akaryakıt istasyonu tartışması
Mecliste Akaryakıt istasyonu tartışması

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin devam meclisinde yerleşik yabancıları yakından ilgilendiren önemli bir karar alındı.


 Antalya’da yerleşik yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlar da artık bundan böyle toplu ulaşımda ücret ödemeden seyahat edebilecek.  Söz konusu madde, mecliste oy çokluğu ile kabul edildi.

Madde kabul edildi
Antalyaspor’a gelir sağlamak amacıyla Muratpaşa’da semt spor sahası olarak belirlenen parselin akaryakıt servis alanı olarak planlanmasına ilişkin madde CHP’nin ret oyuna karşın oyçokluğu ile kabul edildi. Başkan Türel, ret oyu veren CHP’lileri işaret ederek, “Sözde değil, özde Antalyasporlu olun. Boyuna atkı takılarak Antalyasporlu olunmuyor” dedi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi devam meclisi, Menderes Türel başkanlığında yapıldı. Gündem maddelerinin görüşülmesine başlanmadan önce CHP meclis üyesi Recep Tokgöz, Türel’in cevaplaması istemiyle Konyaaltı Sahili’ndeki işletmelerin denetime tabi tutulup tutulmadığını ve Boğaçayı Projesi’nin son durumunu sordu. CHP’li Tokgöz’ün sorularını cevaplayan Türel, Konyaaltı Sahili’ndeki büfelere ilişkin denetimler hakkında bilgilendirme yaptı. Başkan Türel, yönetmelik dışına çıkan işletmelere kapatma ve cezai işlem uygulandığını, bu konuda taviz verilmediğini söyledi. Boğaçayı Projesinin 2015 yılında düzenlenen ilk haliyle bugün devam eden projede farklılıklar olduğunu ifade eden Türel, “Boğaçayı’nda ilk düzenlediğimiz projede içeride küçük bir marina ve dere ağzında büyük plan yapmıştık. Eleştirilerin hepsini dikkate aldık. O dönemin inşaat mühendisleri başkanı Cem Oğuz başta olmak üzere akademisyenler dere içi ve ağzındaki marinaların büyük direğinin Doğu Limanı'na taşınmasını teklif etti. Cem Oğuz'un önerisiyle büyük limanın mendireğini taşıdık” diye konuştu.
YAT LİMANINI HALKIN KULLANIMINA AÇIYORUZ
Boğaçayı Projesi yapılma aşamasında alanında uzman odalar ile işbirliği yaptıklarına değinen Türel, “İnşaat mühendisleri önerisiyle içeride ve dışarıdaki limanı büyük mendireğe taşıdık. Dün bunları söyleyenler, bugün karşı çıkıyor” dedi. Boğaçayı Projesi’ndeki yat limanını halkın kullanımına açtıklarını ifade eden Başkan Menderes Türel, “Dere ağzındaki yat limanını iptal ederek, İnşaat mühendisleri odasının teklifiyle büyük mendireğin oraya taşıdık. Oradaki limanı halkın kullanımına açıyoruz. O bölgeyi vatandaşlar daha önce hiç kullanmıyordu. İki kurum sosyal tesis diye 50 senedir buraları halka kapatmışlar. Biz halkın kullanmadığı alanı halka açık bir yer haline getirdik” ifadelerini kullandı.
BOĞAÇAYI KÖPRÜSÜNÜ YIKILMAKTAN KURTARDIK
Boğaçayı Projesi’nde örneği olmayan bir taşkın önleme uygulamasını da hayata geçirdiklerinin altını çizen Başkan Türel, “Projedeki peyzajın altında 60 bin metre fore kazık yaptık. Bu fore kazıkları 12 metre yerin altına çaktık. 4 bin 800 metre başlık kirişi koyduk fore kazıklara. Bin 650 metre küp köprü ayağı güçlendirme enjeksiyonu yaptık. 420 bin metre küp kazı yapıldı, dere yatağında taşkın geldiğinde denize ulaşsın diye. Türkiye’de yüzyılın en yüksek yağışının rekorunu bir ay önce biz kırdık. Antalya’ya geçtiğimiz günlerde metre kareye 480 kg yağmış. Belki de 500 senedir en yoğun yağışmış. Boğaçayı’ndaki köprünün 2003 yılında selle denize yıkıldığı deniz debisi 1 bin 700 metre küptür. Şuanda Boğaçayı'na 2 bin 900 metre küp debisi olan sel geldiğinde o bölgeyi felaketten kurtardık. Bazı meraklı kardeşlerimiz o yoğun yağışta köprüler yıkılır mı diye gittiler ama hüsrana uğradılar” dedi.
MECLİSTE AKARYAKIT İSTASYONU TARTIŞMASI
Mecliste, Antalyaspor’un kullanımı amacıyla Muratpaşa sınırları içerisinde yer alan 6299 ada 1 parselin ‘Akaryakıt ve Servis İstasyonu’ ve ‘Belediye Hizmet Alanı’ olarak planlanmasına ilişkin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nın meclisten geçmesine ilişkin madde tartışıldı. CHP’li Reşat Oktay, getirilen plan teklifinin plan tekniğine ve kamu yararına aykırı olmasının yanında Antalyaspor kulübünün başını ağrıtmaya müsait bir konu olduğunu ifade ederek grup kararının ret olduğunu söyledi. MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli de, CHP grubunun kaygılarına katıldıklarını ancak Antalyaspor için risk almaya değdiğini belirterek söz konusu maddeye onay verdi.
BOYUNA ATKI TAKARAK ANTALYASPORLU OLUNMUYOR
Bunun üzerine söz alan Başkan Menderes Türel, meclise gelmeyen CHP’li ilçe belediye başkanlarını eleştirerek, “Boynuna Antalyaspor atkısı takılarak Antalyasporlu olunmuyor” dedi. Antalyaspor’un kendisi için aşk olduğunu söyleyen Türel, “Antalyaspor’a gelir sağlayacak bir meclis kararı alacağız inşallah. Geçen mecliste de bu madde gündeme geldi. Bu mecliste hukuka aykırı hiçbir şey geçmedi. Biz bu maddeyi buraya getirdiysek hukuka ve tekniğe uygundur” diye konuştu.
ANTALYASPORA GELİR SAĞLAYACAK
Söz konusu maddeyi yargıya taşıyan Mimarlar Odası’nı işaret ederek, “Sözde Antalyasporlu özde Antalyasporlu olmayanları da biliyoruz.” diyen Türel, şöyle konuştu: “Bazı odaların bu davaları açtığını söylemekten üzüntü duyuyorum. Lafta Antalyasporlu olunmayacak. Biz amigoluktan geliyoruz. Bu konuyla ilgili Muratpaşa sınırlarında olduğu için Antalyaspor yönetimi Ümit Uysal’ı ziyaret etmiş. Bu konuyla ilgili olumlu bakmadığını ifade etmiş. Büyükşehir Belediyesine bir bedel ödemeden, Antalyaspor Derneği’nden 700 metrekarelik bir mülkiyet alıyoruz. Biz de orada belediye hizmet alanı olarak planlayarak önemli bir ihtiyacımızı karşılayacağız” dedi. Söz konusu madde CHP’nin ret oyuna karşılık oyçokluğu ile geçti. MÜZEYYEN YÜCE

 

Paylaş