Antalya
10.01.2019
A
GÜNCEL , SEKTÖR
Seralarda 'don' nöbeti
Seralarda 'don' nöbeti

TARIM ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, Aksu ilçesinde seralarda don nöbeti tutan üreticileri ziyaret etti

 

Antalya'da gece hava sıcaklığının 5 derecenin altına düşmesi nedeniyle üreticiler seralarda don nöbeti tutmaya başladı. Aksu ilçesinde pek çok üretici gece boyunca soba yakarak ortan sıcaklığını 5 derecenin üzerinde tutmaya çalıştı. Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, ürünlerinin elverişsiz hava şartlarından etkilenmemesi için nöbet tutan üreticiler gece ziyaret etti. Mustafa Özen'e, Şube Müdürü İbrahim Irmak ve Aksu İlçe Müdürü İhsan İnal da eşlik etti.

ÜRÜNLER ZARAR GÖRMESİN
Üreticilerden Turan Özalp ve Bilal Patır'ı seralarında ziyaret eden Mustafa Özen ve beraberindekiler, hava durumu hakkında bilgi verdi, seralar hakkında bilgi aldı. Yurdu etkisi altına alan soğuk ve karlı havanın 2 gündür Antalya'da da etkisini göstermeye başladığını kaydeden Mustafa Özen, "Kuzeyden gelen soğuk havanın etkisi altında kalan üreticilerimiz, örtü altında yetiştirdikleri ürünlerin donmaması için 'don' nöbeti tutuyor. Hava sıcaklığı eksi 2 dereceye kadar düştü. Aksu'da çiftçiler, seralarda ürettikleri sebzelerin dondan zarar görmemesi için çaba gösteriyor" dedi.

 

 

GAZİPAŞALI ÜRETİCİLER DE NÖBETTE

Gazipaşa'da toplam 30 bin dekar alanda örtü altı sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılıyor. Seralarda, patlıcan, domates, salatalık, fasulye, biber gibi ürünler yetiştiriliyor. Son günlerde hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte gece boyunca hummalı bir çalışmanın içine giren üreticiler, ürünlerinin donmaması için sabaha kadar seraların içinde bekliyor. Gece sıcaklığın sıfırın altına düştüğü ilçede üreticiler soba yakarak ürünlerini soğuğun etkisinden korumaya çalışıyor. Üreticiler, seradaki sıcaklığı 2 derecenin altına düşürmemek için mücadele ediyor.

ZOR ŞARTLARDA YETİŞTİRİYORUZ

Üretici Ümit Tosun, "Seramızda dikenli salatalık var. Sabaha kadar nöbet tutacağız. Bu şekilde ürünlerimizi yetiştirmeye çalışıyoruz. Bitkilerimizi korumak zorundayız. Emeğimizin karşılığını almak istiyoruz ama alamıyoruz. Girdi maliyetimiz çok yüksek, gübre çuvalları 300- 400 lira ama pazarlamaya gelince bahaneler uydurularak, fiyatlar ucuzluyor. Çiftçinin arkasında duran yok. Zor şartlarda yetiştiriyoruz. Derece sıfırın altına doğru düşüyor. Sabaha kadar sobaları yakacağız, yakmak zorundayız. Yakmazsak batarız" dedi. (DHA)

PORTAKALLAR BUZ TUTTU
Antalya'nın Kumluca ve Gazipaşa ilçelerinde sera üreticileri ürünlerinin dondurucu soğuktan etkilenmemesi için soba yakarken, Finike ilçesinde ise soğuk portakal bahçelerini etkisi altına aldı. Bölgedeki bazı portakal bahçelerinde eksi 2'ye kadar inen hava sıcaklığı nedeniyle portakal ağaçlarında buz sarkıtları oluştu. Portakal üreticileri dallardan sarkan buzlar eşliğindeki çektikleri portakal ağaçlarının fotoğraflarını sosyal medyadaki hesaplarından paylaştı. İlçedeki örtü altı sera üreticileri de ürünlerinin donmaması için sabaha kadar soba başında nöbet tuttu. (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: