Antalya
10.01.2019
A
GÜNCEL , SEKTÖR
Medyada örgütlülük şart
Medyada örgütlülük şart

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayınlana AGC, dünyada basın özgürlüğü konusunda Türkiye’nin alt sıralarda olmasına dikkat çekti. ÇGD ise örgütlenme çağrısında bulundu. 10 Ocak’ın bayram olmadığını vurgulayan ÇGD, haksız ve hukuksuz şekilde tutuklu bulunan tüm gazetecilerin serbest bırakılmasını talep etti

 

Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) adına Genel Sekreter Haşmet Öyken  tarafından yapılan açıklamada, basın özgürlüğü ve fikir hürriyeti üzerinde duruldu. 10 Ocak’ın bir dayanışma ve mücadele günü olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi. “Toplumu aydınlatmak, halkın haber alma özgürlüğüne katkı sağlamak ve bilinçlendirmek için zor şartlar altında gece gündüz demeden çalışan tüm basın emekçilerinin 10 Ocak çalışan Gazeteciler Günü’nü Antalya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak kutluyoruz Antalya Gazeteciler Cemiyeti bütün gücü ile kuruluş amaçlarımızın en önde gelen ilkesi, gazeteciler arasında dayanışmayı, meslek etik ilkelerini ve demokrasinin vazgeçilmez en temel direklerinden olan halkın bilgilendirme hakkını savunmaktadır. Özgür basın ve fikir özgürlüğü bizim vazgeçilmezimizdir”
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÇIKMAZI
Dünya basın özgürlüğü sıralamasında Türkiye’nin son sıralarda yer almasının nedenlerinin irdelenmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, “Bu gün her zamankinden fazla kendimizi sorgulamak, dünya basın özgürlüğü listelerinde neden son sıralarda yer almaktayız diye düşünmek ve mevcut durumdan çıkış yolları aramak zorundayız. İşte bu ortamda medya kuruluşları ve gazeteciler kenetlenerek hem basın özgürlüğü hem de sektördeki çıkmazlarımız için aktif uğraş içine girmemiz zaruri hale gelmiştir” denildi.
SOSYAL HAKLARDAN EN MAHRUM SEKTÖR
Çağdaş Gazeteciler Derneği Antalya Şubesi de yaptığı açıklamada, gazetecilerin örgütsüz olmasına dikkat çekti. Medyanın Türkiye’nin en örgütsüz ve sosyal haklardan en mahrum sektörleri arasında başı çektiğini ifade eden ÇGD Akdeniz Şube Başkanı Sefa Seyitoğlu, “Medya, çalışanlara kölelik koşullarını dayatmaktadır. İktidar ise patronlardan yana icraatlarıyla bu köle düzeninin yasal zeminini hazırlamaktadır. Gazeteciler, ağır bir tempoda sürdürdükleri çalışma hayatının sonunda 212 sayılı yasanın kendilerine tanıdığı yıpranma hakkını AKP iktidarı döneminde yitirmiştir. Medya kuruluşları, gazetecilerin fazla mesai, yıllık izin, kıdem tazminatı gibi temel haklarının dahi gasp edildiği yerlere dönüşmüştür” ifadelerine yer verdi.
ÇGD’DEN GAZETECİLERE ÖRGÜTLÜLÜK ÇAĞRISI
Türkiye’de medya kurumlarının ezici çoğunluğunun iktidarın denetimine sokulduğunu savunan Seyitoğlu, kitap, gazete ve dergilerin dahi yasaklanabildiği dönemde 10 Ocak’ın mücadele gününden ileri gidemeyeceğini söyledi. 10 Ocak nedeniyle bir kez daha, haksız ve hukuksuz şekilde tutuklu bulunan tüm gazetecilerin serbest bırakılmasını talep eden Seyitoğlu,  “İktidarı düşünce ve ifade özgürlüğüne ve örgütlenme hakkına saygılı olmaya, bunun gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz. Tüm gazetecileri, mesleğin onuruna ve sosyal haklarına sahip çıkmaya, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunmaya çağırıyor, ÇGD’de ve basın iş kolundaki sendikalarda örgütlenmeye davet ediyoruz” dedi.

TARAFSIZ VE OBJEKTİF BASIN
Antalya Valisi Münir Karaloğlu da 10 Ocak Gazeteciler Günü kapsamında mesaj yayımladı. Halkın doğru bilgiye ulaşması için mesai harcayan gazetecilerin gününü kutladığını ifade eden Karaloğlu, “Tarafsız ve objektif basın, demokratik toplumların olmazsa olmazı, milli birliğin sağlanmasında, hak ve özgürlüklerin korunmasında önemli bir mihenk taşıdır” diye konuştu. Antalya’nın turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin başarıya ulaşmasında gazetecilerin katkısı olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, şunları söyledi: “Bu inanç ve düşüncelerle, basın şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, tüm basın çalışanlarının, 10 Ocak ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; çalışmalarında başarılar diliyorum”.
GAZETECİLER HALKI TEMSİL EDER
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de, basının halkı temsil ettiğine vurgu yaparak, “Yaşadığımız coğrafyanın tüm dinamikleri ile olaylara yaklaşabilmeyi önemsiyorum. Sizlerin bu manada göstermiş olduğunuz emekleriniz çok sesliliğin korunması, demokrasinin kökleşip yerleşmesi açısından da büyük önem taşıyor. Halkın tarafsız ve doğru haber almasını sağlamak adına çok önemli ve şerefli bir görevi ifa ediyorsunuz. Demokrasimizin ve toplumumuzun güçlenmesi için basın meslek ilkeleri çerçevesinde mesleğini büyük bir aşkla yapan değerli gazetecilerimize teşekkür ediyorum. Bu vesileyle muhabir, yazar, sayfa editörü, yayın yönetmeni yani yazılı, görsel basının tüm alanlarında fedakârca çalışan tüm meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü en güzel dileklerimle kutluyor, başarılar diliyorum” diye konuştu.
YEREL BASININ DESTEKLENMESİ ŞART
Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de, basın mensuplarının sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Antalya ve Manavgat’ta görev yapan gazetecilerin ve gazetelerin ayakta durabilme özverisini takdir ile karşıladığını ifade eden Sözen, “Türkiye’mizin içinde bulunduğu zor ekonomik koşullarda gazetelerini bastırmakta oldukça büyük zorluklar yaşayan yerel basınımızın desteklenmesi gerektiğine de inanıyoruz. Halkımızın doğru bilgilendirilmesi, haber alma hakkının kullanılması ve kamu hizmetlerinin duyurulmasında gösterdikleri duyarlılık nedeniyle ilçemizdeki tüm basın-yayın kuruluşlarımızdaki görevli arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, çok zor şartlarda haber peşinde koşan değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum” dedi.
CANLARI PAHASINA EMEK VERİYORLAR
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise, gazetecilerin toplumu bilgilendirmek için önemli görevler üstlendiğini hatırlatarak, “İşin mutfağında, zor şartlar altında çalışan basın mensupları, canları pahasına gece-gündüz demeden meslek aşkı ile büyük bir emeği ortaya koymaktadırlar. Görevlerini yaparken yaşamlarını kaybeden basın emekçilerini saygı ve minnetle anarken, tüm basın çalışanlarımızın da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü yürekten kutlarım. Büyük bir özveri ile görevlerini yerine getiren tüm basın emekçilerimizi sevgiyle selamlıyorum” dedi.

TÜRKİYE GAZETECİLER İÇİN EN BÜYÜK HAPİSHANE
CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, Türkiye’nin basın özgürlüğü karnesine dikkat çekti. Uluslararası sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından açıklanan küresel basın özgürlüğü endeksinde Türkiye’nin 180 ülke içerisinde 157'nci sırada yer aldığını hatırlatan Kumbul, “İlgili kuruluşun raporunda Türkiye, gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi olarak adlandırılmaktadır. Antalya'da yerel gazetelerde çalışan, gece gündüz demeden haber peşinde koşan, özlük hakları noktasında büyük sıkıntılar yaşayan, iktidarın yerel odakları tarafından özgür bir şekilde haber yapmaları engellenen basın emekçilerimizin ve özgür basının, her zaman yanlarında olmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: