Antalya
09.01.2019
A
GÜNCEL , YAŞAM
Metin Göktepe unutulmadı
Metin Göktepe unutulmadı

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Antalya Şubesi, Attalos Heykeli önünde yaptığı basın açıklaması ile 1996 yılında haber takibi yaparken gözaltına alınıp işkenceyle öldürülen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe'yi andı.

 Açıklamayı okuyan Evrensel Gazetesi Antalya Muhabiri Mahir Doğan, "Metin Göktepe halkın haber alma hakkını savunan, işçi ve emekçilerin, ezilenlerin seslerinin duyurulmasını ilke edinmiş bir gazeteciydi. Onun gibi bu değerlere sahip pek çok gazeteci öldürüldü, hapishanelere kondu, mesleklerinden edildi. Buna rağmen yine pek çoğu, Metin Göktepe’nin yolunu benimseyerek halkın ve gerçeklerin yanında gazetecilik yapmaya devam ediyor" dedi.

MESLEĞİMİZİN SİMGESİ
"Katledilişinin üzerinden geçen 23 yıl, gazetecilik mesleğinin ne duruma düşürülmeye çalışıldığını açıkça göstermektedir. Bugün iktidarın yandaşı olmak yerine mesleğin onuruyla gazetecilik yapmak isteyen 139 gazeteci cezaevindedir. Aralarında gazetecilerin de olduğu binlerce kişi, sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanmaktadır. AKP iktidarına biat etmeyen gazeteler, yazı işleri müdürleri hapis tehditleriyle korkutulurken, gazeteler ve TV kanalları büyük para cezalarıyla sindirilmek isteniyor" diyen, Doğan, "Metin Göktepe, mesleğimizin en önemli simgelerinden biri olmaya devam ediyor. Bizler her 8 Ocak’ta onun hafızalarımızdaki yerini tazeliyoruz. Metin Göktepe’nin şahsında öldürülen diğer gazetecileri saygıyla anıyor, onların yolundan yürümeye devam ettiğimizi bir kez daha ilan ediyoruz" diye konuştu. Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: