Antalya
09.01.2019
A

Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, 8 Ocak 1996’da İstanbul’da haber takibi yaparken gözaltına alınarak Eyüp Kapalı Spor Salonu’na götürüldü. Tanıkların ifadesinde ona “Getirin o gazeteciye özel muamele yapalım” diyen polisler tarafından işkenceyle katledildi.
Dönemin içişleri bakanının “Duvardan düşerek ölmüş” dediği Göktepe’nin vücudundaki yaralar öyle söylemiyordu. Başta duyarlı meslektaşları ve aydınlar ve duyarlı yurttaşların yoğun baskısı üzerine dönemin iktidar partisi, Göktepe’nin gözaltında dövülerek öldürüldüğünü itiraf etti. Katilleri hakkında açılan davada, şehirden şehre gezdirilen yargılama kamuoyunun gözünden kaçırmak istendi. Fakat adalet arayanlar yılmadan, görülen her duruşmaya kitlesel bir katılım sağlayarak katillerin az da olsa ceza almasını sağladılar.

Metin’i öldüren polislerden 5’i, bir buçuk yıl cezaevinde yatıp çıktı. Türkiye’de öldürülen diğer gazeteciler bu kadar şanslı da değildi! Sabahattin Ali, Uğur Mumcu, Musa Anter, Hırant Dink gibi katledilen 79 gazeteci arasında, katilleri yargı önünde ceza almış olanların sayısı bir elin parmaklarını geçmedi! Metin Göktepe halkın haber alma hakkını savunan, işçi ve emekçilerin, ezilenlerin seslerinin duyurulmasını ilke edinmiş bir gazeteciydi. Onun gibi bu değerlere sahip pek çok gazeteci öldürüldü, hapishanelere kondu, mesleklerinden edildi. Buna rağmen yine pek çoğu, Metin Göktepe’nin yolunu benimseyerek halkın ve gerçeklerin yanında gazetecilik yapmaya devam ediyor.

Katledilişinin üzerinden geçen 23 yıl, gazetecilik mesleğinin ne duruma düşürülmeye çalışıldığını açıkça göstermektedir. Bugün mesleğin onuruyla gazetecilik yapmak isteyen 139 gazeteci cezaevindedir. Aralarında gazetecilerin de olduğu binlerce kişi, sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanmaktadır. AKP iktidarına biat etmeyen gazeteler, yazı işleri müdürleri hapis tehditleriyle korkutulurken, gazeteler ve TV kanalları büyük para cezalarıyla sindirilmek isteniyor. Metin Göktepe, mesleğimizin en önemli simgelerinden biri olmaya devam ediyor. Her 8 Ocak’ta onun hafızalarımızdaki yerini tazeliyoruz, tazelemeye devam edeceğiz. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok