Antalya
08.01.2019
A
ÇEVRE , SEKTÖR
Bakan'a ek tahsis Meclis’te
Bakan'a ek tahsis Meclis’te

Bodrum Kissebükü bölgesindeki Adalıyalı Koyu'nda otel yatırımı için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un şirketine 25 dönümlük ek tahsis yapılması CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban tarafından Meclis gündemine taşındı.

 

Bodrum Kissebükü bölgesindeki Adalıyalı Koyu'nda otel yatırımı için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un şirketine 25 dönümlük ek tahsis yapılması CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban tarafından Meclis gündemine taşındı. Alban, TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergesinde Ersoy'a, “Yapılan imar değişikliği sonucu güzelim doğa parçasının talanı ile ilgili Bakanlık koltuğunu kullanarak, şirketinizin yatırımlarını büyüttüğünüz konusunda öne sürülen iddialar hakkındaki görüşleriniz nelerdir” sorusunu yöneltti.

 

 

KİSSEBÜKÜ'NDE DEĞİL ADALIYALI'DA
Bakan Ersoy, Alban'ın önergesinde yer alan soruyu Habertürk televizyonunda Kübra Par'ın sunduğu Açık ve Net programında cevapladı. Kissebükü'nde bakanlığımız ya da bir başka bakanlık tarafından yapılmış bir tahsis, verilmiş yapılaşma izni yok" diyen Bakan Ersoy, "Zaten Kissebükü dediğiniz yer 1. derece sit alanı ve 1. derece arkeolojik alan olduğu için bu mümkün de değil. Muhtemelen bilinçli olarak Kissebükü olarak adlandırılan yer, Kissebükü'nün birkaç mil kuzeyinde yer alan Adalıyalı dediğimiz nokta. 2005 yılında açık tahsis ihalesi ile en yüksek teklifi verdiği için benim firmam tarafından kazanılmış olan bu yeri Kissebükü diye algılatmak istiyorlar. Baktığınız zaman üzerinden 12 yıl geçmiş bir alan. Sanki yeni bir konuymuş ve Kissebükü Koyu'ymuş gibi algılatılmaya çalışılıyor. Açıkçası ben bu olayı manidar buluyorum" ifadelerine yer verdi.

 

 

ASKIDAN İNDİ
Adalıyalı'da 95 dönümlük otel alanına bitişiğindeki 25 dönüm alanı ekleyerek yapılan imar değişikliğiyle ilgili Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde askıdan inen kararda, “İlimiz Bodrum İlçesi, Yalı Beldesi, Adalıyalı Turizm Merkezi sınırları içerisinde kalan 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama imar Planı Değişikliği teklifi, Bakanlık Makamının 18.10.2018 tarih ve 187095 sayılı Olurları ile 1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109. Maddesi uyarınca tadilen onaylanmış olup, 28.11.2018 tarihinde Müdürlüğümüz ilan panosunda 30 gün süre ile Muğla Valiliği Çevre Müdürlügü’nce askıya çıkarılmıştır" denildi.

İMAR AFFINA BAŞVURDUM' DEMİŞTİ
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, "Kendi otelleriniz için imar affına bavurdunuz mu?" şeklindeki soruyu, "Çok büyük avantaj niye kaçırayım? Rakamlar yüksek değil. İşletmelerin yarım sezonluk kârı" şeklinde cevaplamıştı. Adalıyalı'yı yapılaşmaya açan plan kararlarını ve "ÇED gerekli değildir" kararını Bodrum Deniz Ticaret Odası ve Bodrum Denizciler Derneği mahkemeye taşımış; otel projesinin olduğu arazinin 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planı açılan davalar sonucu iptal edilmişti. Dava avukatı Avukat Betül Sümer Cinmen, 25 dönümlük ek tahsis alanı için hazırlanan 1/25 binlik planlara da itiraz edeceklerini söyledi. Mustafa KOÇ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: