Antalya
07.01.2019
A
GÜNCEL , SAĞLIK
Yarışma programları ruh sağlığını olumsuz etkiliyor
Yarışma programları ruh  sağlığını olumsuz etkiliyor

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Aysel Savran, televizyon programlarındaki yarışmaların, ruh sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

  Yarışma sözcüğünün kendi içinde naif bir anlam ifade etmesine rağmen, son dönemde bu anlamın yıkıcı bir sözcük gibi algılandığına dikkat çeken Uz. Dr Aysel Savran, TV kanallarındaki yarışma programlarının, amansız bir gösteriye dönüştüğüne vurgu yaptı. Uz. Dr. Savran, “Sosyal medya , ondan önce de televizyonlar bu denli yaygın değilken hele de benim gibi çocukluk ve gençlik döneminiz tek kanallı televizyonlar dönemine denk gelmişse muhtemelen nazik sunucuların genelde bilgi içeren yarışmalarını büyük bir zevk ve kendinizi sınama isteği ile seyretmişsinizdir. Ancak iletişim dünyasının çok hızlı gelişimi ile yaygınlaşan TV kanalları insanların en temel güdülerinden yarışma, başarılı olma ve kendini değerli hissetme özelliğini keşfettiğinden beri yarışmalar amansız bir gösteriye dönüştü” diye konuştu.

 

 

ENGELLENEMEZ TUTKU

OFM Antalya Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Aysel Savran, TV kanallarındaki yarışma programlarının, son dönemde tamiri mümkün olmayan yıkımları beraberinde getirdiğine dikkat çekti. “Aslında kaçınılmaz olan bu keşfe bir de denetimsizlik eklenince ortaya tamiri mümkün olmayan yıkımları da beraberinde getirdi diye düşünüyorum. Bilgi ya da ‘’evet -hayır’’ oyunu gibi dikkat içeren yarışlar birdenbire bilgisizlik, saldırganlık,benmerkezcilik içeren bir hale dönüştü. Ailece en çok izlenen saatlere yarışma adı altında izlenceler yerleşti. Sanki cahilliğin kutsandığı bir döneme girildi, amaç artık bilmekten çıktı, bildiğini ifade etmekten yada fiziki-entellektüel başarıyı ortaya koymaktan çıkıp bambaşka alanlara kaydı” diyen Savran, şöyle devam etti: “Aslında bu yarışmaları geliştirenler insanların en ilkel içgüdülerine hitap ediyordu. En önemli olan benim. Genellikle yurtdışından alınan bu yarışmalar zamanla izleyenler arasında bir yarışa ve tutkuya dönüştü. Yarışmacılar arenaya atılmış bir gladyatör gibi , izleyenlerde engelleyemedikleri bir tutkuya dönüştü.” (Haber merkezi)

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: