Antalya
04.01.2019
A
ÇEVRE , POLİTİKA
Sorgun’daki ağaç katliamı Meclis’te
Sorgun’daki ağaç katliamı Meclis’te

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek Manavgat Sorgun’da yaşanan ağaç katliamını sordu

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek Manavgat Sorgun’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel bir firmaya tahsis edilen alanda yapılan inşaat faaliyetlerini ve ağaç katliamını TBMM’ye taşıdı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in uyarıları ve Manavgat Belediyesi’nin proje alanında ağaç katliamı olduğunu belirten resmi yazılarına rağmen Orman İşletmeleri Müdürlüğü’nün ‘Ağaçların kesilmesinde bir sakınca yok’ cevabı vermesi üzerine harekete geçen Zeybek, “Manavgat’ın ormanları ve doğasının talanında bakanlıkların kayıtsızlığı gözler önüne serilmektedir. AKP iktidarı sistematik bir şekilde Antalya ve Manavgat’ın doğasının talan edilmesine müsaade etmektedir” dedi.
TALAN’IN BOYUTLARI NEDİR?
Soru önergesinde “Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Sorgun’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kaç alan özel firmalara tahsis edilmiştir? Manavgat Sorgun’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel bir firmaya tahsis edilen alanda kesilen ağaç sayısı nedir? Firma yetkililerinin kesilen ağaçların üç katı kadarının dikimini yaptıkları alan neresidir ve ağaçların dikimi hangi kurum tarafından yapılmıştır? Kesilen ağaçların yerine dikildiği iddia edilen ve bakımı üstlenildiği belirtilen ağaçlar için firma bir ödeme yapmış mıdır, yapıldı ise bu ödeme ne kadardır? Antalya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kaç alan özel firmalara tahsis edilmiştir? Bu tahsis edilen alanların kullanım amaçları nedir?  Hangi firmalara hangi alanlar tahsis edilmiştir?” sorularına yer veren Zeybek, Manavgat ve Antalya’da talanın boyutlarının ne kadar olduğunun açığa çıkması gerektiğini vurguladı.
MESLEK ODALARININ DURUMU
Zeybek, Sorgun’da yaşanan ve doğa katliamına yol açan, tahsis olayı ve inşaatın çevreye etkilerinin araştırılması için sivil toplum kuruluşları, meslek odalarından neden görüş alınmadığı da soru önergesine ekledi. CHP’li Zeybek, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel firmalara tahsis edilen alanlarda yaşanan ağaç katliamlarına dair ellerindeki verileri kamuoyu ile paylaşması gerektiğini de vurguladı. Müzeyyen YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: